MyFeed Personalized Content
0-4 hónap
Cikk
Add this post to favorites

Csecsemők hasmenése

A hasmenés a csecsemők és gyermekek egyik leggyakoribb egészségi problémája, és sok szülő számára aggodalomra ad okot. Ebben a cikkben megválaszoljuk azokat a leggyakrabban feltett kérdéseket, amelyek akkor merülhetnek fel, ha gyermekednél hasmenés lép fel.

Már. 30, 2023

Mi a hasmenés?

A hasmenés a széklet gyakoriságának növekedése, a széklet teljes térfogatának növekedése és/vagy a széklet konzisztenciájának megváltozása. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kódexének meghatározása szerint a hasmenés napi három vagy több laza vagy folyékony széklet ( szokásosnál gyakoribb) ürítése. A gyakori székletürítés még nem nevezhető hasmenésnek, ahogy a szoptatott babák laza, "pépes" széklete sem.

Tippek a hasmenés kezelésére

  • A születés utáni első 24-48 órában az újszülött a mekónium nevű anyagot üríti. A következő napokban a baba rendszeresebben kezd székletet és vizeletet üríteni. Körülbelül 6 hetes koráig a legtöbb csecsemő naponta kétszer-ötször ürít székletet, és néhány csecsemőnél minden étkezés után jelentkezik bélmozgás.
  • A legtöbb baba széklete lágy. Egy felnőtt esetében egy ilyen konzisztenciájú széklet hasmenésesnek minősül, de egy csecsemőnél nem.

A hasmenést mindig fertőzés okozza?

Bár a hasmenés egyik fő oka a fertőzés, a hasmenés eredete nagyon eltérő lehet. A nem fertőző okok közé tartozik a tehéntejben lévő fehérjékkel szembeni allergia, a táplálék felszívódási zavara, fokozott székletürítés („funkcionális hasmenés” vagy „krónikus nem specifikus hasmenés”), az utasításoktól eltérően elkészített tápszer (túl kevés vízzel készített tápszer) fogyasztása és az antibiotikumok okozta hasmenés.

Mikor kell aggódnod gyermeked hasmenése miatt?

Általában a hasmenés nagy valószínűséggel enyhe lefolyást mutat a csecsemőknél. Íme azonban néhány figyelmeztető jel:

  • Nagyon óvatosan kell eljárni, ha úgy tűnik, hogy a baba kiszáradt. A kiszáradt baba kedvetlen vagy ingerlékeny, ritkábban és kevés vizeletet ürít a pelenkába, szája száraz, beesett a szeme, kutacsa behorpadt stb.
  • Ha a hasmenés mellett ismételten hánynak, és nem tolerálják kis mennyiségű folyadék fogyasztását sem.
  • Ha a székletürítésük nagyon gyors, és nincs idejük pótolni az elvesztett folyadékot.
  • Ha vér vagy genny van a székletben. Ebben az esetben a gyermekorvos kéri a széklet mikrobiológiai vizsgálatát, mivel fontos kizárni bizonyos fertőző okokat, amelyek antibiotikummal kezelhetők (különösen, ha a gyermek nagyon fiatal vagy immunrendszeri rendellenességgel küzd).
  • Ha úgy tűnik, hogy súlyos hasi fájdalomtól szenved. Mindig gyanakodj erre, ha a baba nagyon ingerlékeny.
  • Ha úgy tűnik, hogy a baba általános egészségi állapota rossz.
  • Ha a fenti körülmények bármelyikét észleled, fordulj gyermekorvosodhoz, védőnődhöz vagy - ha gyermekorvosod nem elérhető - a helyi kórház gyermeksürgősségi osztályán kérj orvosi segítséget. Fontos megjegyezni, hogy a láz önmagában nem figyelmeztető jel.
  • Rehidratálni, rehidratálni, rehidratálni - A hasmenéses csecsemő számára a legfontosabb az elvesztett folyadék pótlása. Ezt a célt szolgálja az orális rehidratáló oldatok (ORS) adása is, amelyeket a gyógyszertárban lehet beszerezni, és gyakori, rendszeres adagokban kell adni a babának, amíg az állapot fennáll. Minél több a széklet, annál nagyobb mennyiségű ORS-t kell adni. Az orvosod iránymutatást ad a szükséges ORS mennyiségére vonatkozóan, a baba súlyától és a kiszáradás mértékétől függően.

Ehet a hasmenéses baba?

Igen, ehet, ha nem jelentkezik gyakori hányás.

Tippek

  • Ha a baba szopik, továbbra is korlátlanul szoptathatod.
  • Ha babád tápszert kap, akkor ne kísérletezz új termék bevezetésével, maradj a megszokottnál! A tápszert a szokásos módon készítsd el, ne változtass az arányokon
  • A korlátozó étrend (főtt rizs és csirke, főtt burgonya, hal stb.) már nem javasolt. A baba ésszerűen ehet bármilyen egészséges ételt, amit szeret, anélkül, hogy evésre kényszerítenék. Ne feledd azonban, hogy a baba valószínűleg kevesebbet eszik, mint máskor. Az étvágy bármilyen típusú betegség esetén csökken.

Mikor mehet vissza a babád a közösségbe?

Ha gyermekednek hasmenése van, és figyelmeztető jeleket mutat, akkor a legjobb, ha nem viszed közösségbe, amíg meg nem gyógyult. Hasonlóképpen, ha fertőzésre gyanakszol (pl. láz, véres vagy gennyes széklet stb.), a legjobb, ha otthon tartod gyermeked és azonnal orvoshoz viszed.

Tanácsolhatja a gyerekorvos a tápszerváltást?

Igen. Ha gyermekorvosod azt gyanítja, hogy a tápszerrel táplált csecsemő hasmenését a tehéntejben lévő fehérjékhez kapcsolódó allergia okozza, javasolni fogja, hogy cseréld le a normál tápszert olyan speciális tápszerre, amelyben a tehéntejfehérjét hidrolizálták. Ez a különleges tápszer hidrolizált fehérjét tartalmaz. Hasonlóképpen, elhúzódó hasmenés és másodlagos laktózintolerancia gyanúja esetén a hagyományos tápszert orvosi javaslatra érdemes olyanra cserélni, amely nem tartalmaz laktózt. A bélflóra helyreállítását és a hasmenés megelőzését elősegítő probiotikus étrend-kiegészítők is kaphatók.

Emlékeztető

  • A hasmenés gyakori egészségi probléma, de általában kevésbé súlyos állapot. Más szóval, maradj nyugodt!
  • Számos tényező okozhatja, beleértve a fertőzést is. Ne feledd azonban, hogy nem minden hasmenést okoz fertőzés!
  • Az egészséges csecsemők, különösen, ha szoptatják őket, naponta 7-8 székletet üríthetnek, de ez nem jelenti azt, hogy hasmenésük van. Hasonlóképpen, székletük konzisztenciája általában lágy. Ha túllépi a napi 7-8 határt, vagy ha a széklet lágyabb a szokásosnál, akkor a babádnak hasmenése van.
  • A hasmenéses babáknál a hidratáltság szintje a legfontosabb. Ezért a baba kezelése során a legfontosabb a megfelelő hidratáltsági szint elérése.
  • Jobb, ha a baba eszik valamit, és nem korlátozzák. Felejtsd el a korlátozó étrendet, és válassz inkább puha és ízletes ételeket, anélkül, hogy a babát kényszerítenéd az evésre!

Szerző: Iván Carabaño Aguado

Gyermekorvos. Gasztroenterológiai, Hepatológiai és Gyermektáplálkozási Osztály. Hospital Universitario 12 de Octubre. Madrid

Irodalomjegyzék

Albañil R, et al. Diarrea crónica. Biblioteca de protocolos del grupo GastroSur-AMPap. Available at: http://www.ampap.es/wp-content/uploads/2014/05/Diarrea_cronica_2010.pdf

De la Torre L. Gastroenteritis aguda. Biblioteca de protocolos de la guía ABE. Available at: https://www.guiaabe.es/temas-clinicos-gastroenteritisaguda#:~:text=La%20gastroenteritis%20aguda%20(GEA)%20es,v%C3%B3mitos%20y%2Fo%20dolor%20abdominal

Román Riechmann E, Barrio Torres J, López Rodríguez MJ. Diarrea aguda. In: Biblioteca de protocolos de la Asociación Española de Pediatría (AEP). Available at: https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/diarrea_ag.pdf

Rate this article
0