Hogyan kezdd a hozzátáplálást
A hozzátáplálás egy izgalmas új korszak kezdete. Olvasd át a dietetikus szakértőnk által összeállított tippeket azzal kapcsolatban, hogyan és mikor érdemes elkezdeni az ételek bevezetését.
- Várj kisbabád 6 hónapos koráig a hozzátáplálással. Ebben az életkorban már jól működik a szem-kéz koordináció, így ügyesen fog saját maga is falatozgatni. Az önálló, stabil ülés és a fej egyenes tartása is előfeltétele a hozzátáplálás megkezdésének.
- Akár pürésíted, akár darabosan hagyod az ételt (azaz BLW-zel), figyelj arra, hogy ne legyen egyoldalú babád táplálkozása, és szervezete hozzájusson minden fontos tápanyaghoz.
- Eleinte naponta egyszer adj új ételt babádnak, majd fokozatosan növelheted az adagot, figyelembe véve kisbabád jelzéseit.
- Nagyjából 5-10 teáskanálnyi (kb. 30 g) étellel kezdj egy étkezés során, amit később 2, majd 3 étkezésre emelhetsz.
- Az első próbálkozásoknál figyelj rá, hogy a kicsi ne legyen fáradt, hiszen sok energiát igényel, hogy megtanulja, hogyan kell kanálról falatozni.
- Ha kisbabád éhesebb, valószínű, hogy jobban elfogadja az új ízeket, így használd ki ezt.
- Étkezés közben kapcsolj ki minden képernyőt, hogy ne terelje el semmi a kisbabád figyelmét az evésről.
- Mielőtt nekikezdenétek az új ízek megismerésének, érdemes pár korty anyatejjel, vagy tápszerrel megkínálni, hogy tompítsd az éhségét. Így valószínűleg befogadóbb lesz.
- Érdemes legelső ételként almát kóstoltatni kisbabáddal, először lé formájában. Aztán szép lassan a zöldségeket is felfedezheti, több kutatás szól arról, hogy így a későbbiekben is sokkal inkább kedvelni fogják a gyerekek az egészséges ételeket.
- A keserűbb ízű zöldségeket például brokkolit, paszternákot, céklát, cukkinit, akár egy héten keresztül vezesd be. Legyen a közelben fényképezőgép, hogy megörökíthessétek a reakciókat. Ismételd még a következő héten ezeket, hogy biztosan hozzászokjon a kicsi a keserűbb ízekhez.
- Ne feledd, hogy akár 8 alkalom is szükséges lesz, hogy elfogadja babád az adott ételt. Légy türelmes!
- Tegyél ki a hűtőre egy jegyzetet arról, hogy mikor, mit és hány alkalommal adtál babádnak.
- Egyszerre egy új ételt kóstoltass a kicsivel. Pár hét elteltével keverheted majd össze az ételeket, amikor már tudod, hogy telitalálat lesz.
- Dicsérd meg gyermeked, amikor megkóstolt egy új ízt.
- A csecsemők hozzátáplálása során a következő ételcsoportokat lehet megkülönböztetni: gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék és szénhidrátdús ételek, tejtermékek, húsfélék, halak, egyéb fehérje tartalmú ételek és zsírok.
- Törekedj arra, hogy változatosan étkezzen kisbabád, így biztosan hozzáfér minden szükséges tápanyaghoz, ami a megfelelő fejlődéshez szükséges, legyen az vas, kalcium, A, C, D vitamin, vagy omega 3 zsírsavak.
- Ha vegetáriánus, vagy vegán étrendben gondolkoznál, a következő élelmiszerek nagy segítséget jelenthetnek: tojás, őrölt dió, különböző magvak, szója termékek (tofu), hüvelyesek, például bab, borsó vagy lencse.
- Vegetáriánus, vagy vegán étrendet szeretnél kisbabádnak? Kérd szakember ki véleményét is és mindenképpen biztosítsd gyermeked számára a szükséges tápanyagok bevitelét, akár táplálékkiegészítő segítségével.
- Dióféléket már 6 hónapos kora után kaphat egy kisbaba, amennyiben finomra van őrölve. Amennyiben a családban előfordult már ekcéma vagy étel allergia mindenképpen konzultálj a gyermekorvossal, mielőtt bevezeted babádnak a mogyorót, diót vagy egyéb magvakat.
- Az egészben adott diófélék, mogyoró, licsi és szőlő igen balesetveszélyesek, így azokat csakis alaposan feldarabolva érdemes adni. Egészen kétéves korig érdemes elkerülni a nyers ételeket, tenger gyümölcseit és a pasztőrizálatlan tejtermékeket. Ezek sajnos mérgezést is előidézhetnek.
- Mutass példát gyermekednek azzal, hogy jóízűen eszel tányérodról. A gyerekek igazán kíváncsiak és szívesen utánozzák a felnőtteket
- Ne feledd, hogy a csecsemők 6-8 hónapos korukig fedezik tápanyagszükségletüket az anyatejből és/vagy tápszerből. Ezután érdemes átgondolni a hozzátáplálás mennyiségét és minőségét. Közeledik a darabos ételek bevezetése? Nézd át listánkat a falatkák bevezetéséről.
Kapcsolódó cikkek