baba-beszed-fejlodese

A beszéd fejlődése 3 éves korig

12-23 hónap
Cikk
Május 17, 2019

A kisgyermekek számára bonyolult feladat a beszéd képességének elsajátítása. Mindegyikük más-más módon, tempóban teszi ezt meg, azonban néhány általános jellemző igaz valamennyiükre. Fogadd szeretettel összefoglalónkat a beszédfejlődés főbb állomásairól.

Tekintettel arra, hogy gyermeked első három évében nagyon sok kötelező státuszfelmérésen, kivizsgáláson vesztek részt, így a beszéd fejlődésével kapcsolatosan felmerülő súlyosabb rendellenességeket (pl. a hallással összefüggésben) nagy valószínűséggel időben ki tudják szűrni.

A legvégső mérföldkő a kislányoknál a két és fél, kisfiúknál a három éves kor. Eddig várhatod az első értelmes mondatok, szószerkezetek megjelenését. Ha ez nem történik meg ebben az időszakban, gyermeked nem kezd el beszélni, akkor mindenképp érdemes szakemberhez fordulni.


A beszéd fejlődése 6 hónapos korig

Bár a látványos változás gyermeked egy éves kora körül következik be, tudnod kell, hogy már születése pillanatától kezdve javában elkezdődik a beszéd fejlődése!
Ilyenkor egy nagyon fontos szakasz, a beszédészlelés fejlődik a leginkább. Babád azt tanulja meg, hogy az emberi beszédet képes legyen elkülöníteni a környezet más hangjaitól. Ez az a tudás, amely később abban segíti majd, hogy a gagyogás során használt rengeteg hang közül kiválassza és begyakorolja azokat, amelyekre szüksége lesz (egy átlagos kisbaba 6-8 hetes kora között kezd el gőgicsélni).

Egy újszülött számára a szülei beszéde jelenti a legfőbb átkötő élményt az anyaméhben töltött idő és a kinti világ között. A szülei hangját már ismeri, szinte minden más élmény újdonság számára. Ezért is van kiemelt szerepe a szülők hangjának az első hetekben.

Ebben az időszakban úgy segítheted legjobban gyermeked fejlődését, ha folyamatosan beszélsz hozzá, mindig mondasz mindent, amit éppen csinálsz. Énekelj és mondókázz minél többet a kicsinek!


A beszéd fejlődése 6-12 hónapos korig

Hat hónapos babád már a magyar nyelvre jellemző hangokat használ, sőt szótagokat fűz egymás után: ma-ma-ma, ba-ba-ba, pa-pa-pa stb. Ezt a kommunikációt már gagyogásnak nevezzük. Ezek az első próbálkozások még nem tudatos szavak, csak a nyelvünkben gyakran előforduló, és könnyen kiejthető szótagsorok.

Mivel a ga-ga-ga hangokra általában nem reagálsz olyan heves lelkesedéssel, ezért persze a ma-ma-ma választódik ki neki, és legközelebb is minden igyekezetével azon lesz, hogy ezzel minél többször a kedvedbe járjon. Így lesz végül az első szava a mama, anya, papa vagy apa.

Nagyjából 6-8 hónapos korban erőteljesen fejlődni kezd a beszédértés. Az első dolgok egyike, amit gyermeked megtanul, a tiltások (nyilván ezt elég nagy átéléssel lehet előadni), valamint a saját neve.

Természetesen a beszéd észlelése is folyamatosan fejlődik eközben, tehát a mondókázást, és az éneklést ne hagyd abba!

Mire betölti az 1 éves kort, meg tudja mutatni a testrészeit, az ismerős, gyakran látott tárgyakat (lámpa, autó, maci, labda, óra stb.) és megjelennek az első tudatosan használt szavai.

Egyre ügyesebbé válik a szájmozgások terén, például a kisfiúk ilyenkor gyönyörűen tudnak már berregtetve autót utánozni. Érdemes kísérletezni a szívószál használatával, a gyertya elfújásával is.


A beszéd fejlődése 1-3 éves korig

A bűvös 1 éves kor betöltését követően hirtelen nagyon felgyorsulhatnak az események a beszédfejlődés háza táján. A beszédértés napról napra fejlődik, egyre több dolgot tudsz megbeszélni a gyermekeddel. Ő is igyekszik kézzel-lábbal-szavakkal kifejezni magát.

A száj körüli izmok - amelyek majd a szavak megformálásában segítik csemetéd – már a szoptatás alatt fejlődésnek indultak, azonban 1-3 éves kor körül ez a folyamat még erőteljesebben folytatódik. Különösen azzal segítheted ezen izmocskák erősödését, ha az étkezéseknél engeded gyermekednek, hogy önállóan gyakoroljon.

1-3 év között az utánzás is nagyon beindul a kicsiknél. Gyermeked érdeklődve figyel mindenre, amit mondasz, gyakorolja, hogy ejtsen ki bizonyos szavakat, utánozza a szájmozgásod. Így aztán törekedj arra, hogy a szemébe nézve, az átlagos beszédtempónál lassabban beszélj hozzá! Mesélj, énekelj, mondókázz!

A gyerekeknek különleges érzékük van ahhoz, hogy megjegyezzenek egy-egy véletlenül kicsúszott, nem túl szalonképes szót/mondatot. Ha nem szeretnéd, hogy gyermeked első szava egy cifra szitokszó legyen, úgy kérj meg minden szabadszájú családtagot, barátot, hogy csemetéd jelenlétében figyeljenek oda ők is, és tegyék félre a „csúnya szavak szótárát”.

18-24 hónapos korban már elvárható, hogy 10-30 szavas szókincse legyen, és tudjon ennivalót kérni.

24-36 hó között ez 50 szóra növekszik, és elkezdi használni a személyes névmásokat is. Ezek persze eleinte igen viccesek lehetnek: enyém mellett jellemző a tiem használata. Ebben a korban már sok kisgyerek maga által kitalált mesékkel szórakoztatja a családot vagy mondókákat, dalokat ismételget.

Mit tehetsz ebben a  korban a majdani tiszta és választékos beszédért?
•    A gyerekek nagyon szeretik az állathangokat utánozni, így ugassatok, röfögjetek, nyávogjatok, gágogjatok, kotkodácsoljatok, kukorékoljatok!
•    Jó, ha megtanítod puszit dobni, cuppantani, a nyelvével csettinteni.
•    Figyeljétek meg a világ hangjait és utánozzátok őket! Csipp-csepp, kopp-kopp, tik-tak.
•    Nézz a szemébe minél többször, ha hozzá beszélsz.
•    Ne gügyögj! Nagyon aranyos, mikor helytelenül ejt ki egy-egy szót, viszont a helyes beszéd elsajátítása érdekében neked következetesen a megfelelő szavakat kell ismételgetned neki. A tárgyakra se a becézett formájukban hivatkozz (pl. ne hívd tütünek az autót).
•    Mesélj neki nagy átéléssel, lassan, artikulálva! A legjobb, ha te magad találsz ki történeteket, mert úgy láthatod a reakcióját és a szemkontaktust is tudod vele tartani.
 

Kapcsolódó cikkek

View details Apa vagyok, és értem, mit beszél a gyermekem!
Cikk
Apa vagyok és értem, mit beszél a gyermekem!

Apa vagyok, és értem, mit beszél a gyermekem!

A kisbabám egy igazi beszélőgép. Nem gondoltam volna, hogy az ilyen kicsik is meg tudják értetni magukat. Rengeteg a megosztani valónk egymással.

View details A játék fontossága 1 éves kor feletti gyerekeknél
Cikk
jatek-fontossaga-gyerekeknel

A játék fontossága 1 éves kor feletti gyerekeknél

A gyermeklét egyik legnagyobb ajándéka, hogy a kicsik mindig, mindenkor és mindenben képesek meglátni a játék lehetőségét.

View details Az egy éves baba táplálása
Cikk
egy_eves_baba_taplalas_hozzataplalas

Az egy éves baba táplálása

Az egy éves kor mérföldkő a baba táplálkozásában. Cikkünkben a baba étrendbe illeszthető újdonságokra, és a szülinapi tortára is kitérünk.

View details Már elég nagy vagyok a nagykádhoz!
Cikk
"furdes-tipego-korban"

Már elég nagy vagyok a nagykádhoz!

Egy-másfél évesen gyermeked elég nagy már, hogy ő is a nagykádban fürödjön. Ez rengeteg lehetőséggel, de nagy odafigyeléssel jár majd együtt.

View details A másfél éves baba fejlődése
Cikk
18-honapos-baba-fejlodese

A másfél éves baba fejlődése

Csemetéd magabiztosan, önállóan járkál, totyog, mint egy kis pingvin. Rengeteg szót felismer, néhányat már ki is mond!

View details Bölcsődébe megy a kicsi
Cikk
Bölcsődébe megy a kicsi

Bölcsődébe megy a kicsi

Valóban az a legkézenfekvőbb megoldás, ha az otthonunkhoz legközelebbi intézményt választjuk?

View details Az egy éves baba fejlődése
Cikk
egyeves-baba-fejlodese

Az egy éves baba fejlődése

Babád elég nagy már a labdázáshoz és dömperezéshez, és talán az első lépéseit is megteszi. Életkori sajátosság az agresszió, erre érdemes odafigyelned.

View details Segítség, válogatós a gyerekem!
Cikk
Segítség, válogatós a gyerekem!

Segítség, válogatós a gyerekem!

Néhány apró konyhai trükkel még a legválogatósabb csemetét is sikerül meggyőznünk arról, hogy kóstolja meg a kínált ételt. 

View details Karácsonyi menü 1-2 éves babákra szabva
Cikk
karacsonyi-menu-gyerekeknek

Karácsonyi menü 1-2 éves babákra szabva

Ha nem szeretnéd, hogy gyermeked kimaradjon az ünnepi lakomából, egyet se félj, van pár hasznos tippünk számodra, hogy a pici korának és pocakjának is megfelelő finomságok legyenek az ünnepi as

View details Segítség, hisztis a gyermekem!
Cikk
Segítség, hisztis a gyermekem!

Segítség, hisztis a gyermekem!

Nem ismerek rá a gyermekemre: hetek óta mindenre nemet mond, követelőzik, és mindennap más miatt hisztizik. Mit csináljak, hogyan kezeljem ezeket a nehéz szituációkat?

 

View details Mese a hisztis babáról, avagy a dackorszak megértése
Cikk
hisztis-baba-dackorszak

Mese a hisztis babáról, avagy a dackorszak megértése

Épphogy sikerült kipihenned az első egy év fáradalmait, amikor hirtelen, minden átmenet nélkül az addig angyali kisbabád egy igazi kis ördöggé változik?

View details Télen még fontosabb az erős immunrendszer
Cikk
Közeledik a tél, most még fontosabb az erős immunrendszer

Télen még fontosabb az erős immunrendszer

Az ősz nem csak színes falevelekkel és izgalmas gesztenyegyűjtögetésekkel érkezik, de a hűvösebb, csapadékosabb időt is mag

View details BEBA OPTIpro receptkönyv
Cikk
BEBA OptiPRO receptkönyv

BEBA OPTIpro receptkönyv

Megkezdtétek a szilárd ételek bevezetését kisbabád étrendjébe, de kifogytál az ötletekből, hogy mit főzz neki?

View details Rácsos ágyból gyerekágyba - egy izgalmas állomás
Cikk
racsos-agybol-gyerekagyba

Rácsos ágyból gyerekágyba - egy izgalmas állomás

Egy végigaludt, nyugodt éjszaka minden kisgyermekes háztartásban kincset ér.

View details Fogápolás gyermekkorban
Cikk
image

Fogápolás gyermekkorban

A fogápolás egy élethosszig tartó folyamat, így nem árt, ha időben, a helyes technikával kezdődik el.

View details Gőgicsélésből beszéd: a baba első szavai
Cikk
Hogyan bátorítsd kisbabádat első szavai kimondására?

Gőgicsélésből beszéd: a baba első szavai

Az első szavak általában pár hónappal a gőgicsélés után jelennek meg.

View details Az egészséges kisgyermek étrend kialakítása
Cikk
Az egészséges gyermek étrend kialakítása

Az egészséges kisgyermek étrend kialakítása

Az egészséges gyermek étrend kialakítása megalapozza a felnőttkori étkezési szokásokat is. Íme pár javaslat, amelyekkel a legjobb irányba viheted kisgyermeked étkezését.

View details Mozogj gyerek mellett is: trükkök anyukáknak
Cikk
Mozgás gyerek mellett is: trükkök anyukáknak

Mozogj gyerek mellett is: trükkök anyukáknak

Vannak napok, amikor az utolsó, amire vágysz az a testmozgás - valószínűleg így van ez egy álmatlan éjszaka után.

View details Hogyan segíts a gyermekkori hasfájáson?
Cikk
Hogyan segíts a gyermekkori hasfájáson?

Hogyan segíts a gyermekkori hasfájáson?

A gyermekkori hasfájások hátterében leggyakrabban a hasmenés és a székrekedés áll, amelyek ijesztőek a szülők számára.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat