Terhesség alatti rostbevitel

A rostbevitel szerepe a várandósság alatt

Terhesség
Cikk
Aug. 28, 2020

A várandósság alatti székrekedés megelőzése érdekében fontos odafigyelni a megfelelő folyadék- és élelmi rost bevitelre. Cikkünkben Dr. Dezsőfi Antal mesél a terhesség alatti rostbevitel jótékony hatásairól. 

A kismama számára fontos, hogy a babavárás időszaka boldogan, az egészséget megőrizve teljen. A várandósság alatt számos testi és lelki változáson mennek keresztül a kismamák. A komplex hormonális változás, a gyermek világrahozatalára-, majd szoptatásra való felkészülés gyakorlatilag az összes szervrendszer működését érinti. Az emésztésre, a keringésre, de még a csontrendszerre és az anyagcserére is hatással van. 

 

Székrekedés terhesség alatt - hogyan és mivel előzhető meg?

 

A várandósság alatti székrekedés egyik oka a fent említett hormonális változás, ami hatással van a kismama emésztőrendszerére is. Ennek hatására a bélrendszerben jelen lévő simaizmok is ellazulnak, melyek hozzájárulnak a renyhébb bélműködéshez, székrekedéshez. A hormonális hatásokon túl a növekvő méh direkt nyomást is gyakorolhat a belekre, végbélre, mely tovább súlyosbíthatja a székrekedéses panaszokat.

Hatékony megelőzés lehet, ha ebben az időszakban fokozott figyelmet fordítunk a megfelelő folyadék- és élelmi rost bevitelre, illetve a rendszeres testmozgásra (séta; amennyiben orvosod engedélyezi könnyű kismama torna, úszás).

Az élelmi rostok emésztésre kifejtett jótékony hatása jól ismert, azonban ezen túl szerepet játszanak a szív- érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség vagy a daganatos betegségek kialakulásának kockázatának csökkentésében is. A várandósság alatt kiemelt szerephez jut a székrekedéses panaszok enyhítése. Továbbá egy nemrégiben végzett kutatás szerint a táplálkozásnak, a megfelelő rostbevitelnek szerepe lehet a magas vérnyomással, fehérjevizeléssel járó terhességi mérgezés (más néven toxémia, preeclampsia) kialakulásának, illetve a várandósság alatt kialakuló cukorbetegség megelőzésében is. 

Az élelmi rostok olyan összetett szénhidrátok, melyek kis mértékben emészthetőek. Két nagy csoportra oszthatjuk, a vízben nem oldódó és a vízben oldódó rostokra. A vízben nem oldódó rostok, mint például cellulóz, szója-poliszaccharid, egyes keményítők nem erjednek meg a bélrendszerben, csupán áthaladnak az emésztőrendszerünkön anélkül, hogy a szerkezetük változna. A gyomorban és a bélcsatornában helyet foglalnak el, ami fokozza a telítettségérzetet, csökkentik az étvágyat, növelik a bélsár tömegét, ezáltal jótékonyan hatnak a bélműködésre. 
A vízben oldódó rostok, mint például a pektin, az útifű maghéja vagy a guargumi, vízzel érintkezve vízmegkötő, gélképző tulajdonsággal rendelkeznek –szemben a vízben nem oldódó rostokkal nem dörzsölik áthaladáskor a bélfalat¬¬¬-, a víz mellett egyéb vitaminokat, tápanyagokat, például cukrot (glukózt) is megkötnek, mellyel lassítják, egyenletesebbé teszik azok felszívódását, segítik az emésztést. 
A vízben nem oldódó és vízben oldódó rostok a bélsár tömegének növelésével, annak magasabb víztartalmával jelentősen hozzájárul a székrekedés megelőzéséhez. 

Várandósság alatt napi 25-30 gramm rost bevitele javasolt, melyekhez gabonafélékből, száraz hüvelyesekből (például bab, lencse), olajos- és egyéb magvakból (például dió, mogyoró, napraforgó, len, szezám), barnarizsből, zöldségekből, gyümölcsökből juthatunk.  
A főzelékfélékből és a gyümölcsökből a pektin, a gabonafélékből a béta-glukán, a cellulóz és a lignin nyerhető ki. A guargumi a guarbabból nyerhető ki, mint növényi eredetű élelmi rost.


A fentiekből is kitűnik, hogy a táplálkozásoddal milyen sokrétűen tudsz tenni a várandóság időszakában is saját egészségéért!

 

[Dr. Dezsőfi Antal gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Semmelweis Egyetem I.sz. Gyermekgyógyászati Klinika Gasztroenterológiai és Hepatológiai Osztály vezetőjének írása]
 

Kapcsolódó cikkek

View details A szülés szakaszai
Cikk
image

A szülés szakaszai

A szülés szakaszai pontos ismeretében nyugodtabb leszel a kórházban. Ez biztonságot ad, és segít kitartanod a baba születéséig.

View details A magzat hatodik hete
Cikk
A magzat hatodik hete

A magzat hatodik hete

Ebben az időszakban változik meg igazán a kismama élete.

View details A magzat harmincnegyedik hete
Cikk
A terhesség harmincnegyedik hetében érdemes beszerezni a babakelengyét és összeállítani a kórházi csomagot.

A magzat harmincnegyedik hete

Már csak hat hét van a szülésig!

View details Várandósságom hetedik hónapja
Cikk
image

Várandósságom hetedik hónapja

Hamarosan kezdődik a szülési szabadságom, és közeleg a szülésre felkészítő tanfolyam ideje is. Hihetetlen, hogy a kisbabám már teljes hosszában kinyújtózva akkora lehet, mint az alkarom!

View details CTG és NST vizsgálat - mik ezek?
Cikk
CTG és NST vizsgálat - mik ezek?

CTG és NST vizsgálat - mik ezek?

A CTG vizsgálat és NST vizsgálat a magzati szívműködés és méhösszehúzódások megfigyelésére szolgál, melyet a terhesség utolsó heteiben végeznek.

View details A magzat huszonötödik hete
Cikk
A magzat huszonötödik hete

A magzat huszonötödik hete

A születés után egy kis ideig a gyermek még emlékszik a huszonötödik héttől az anyaméhben tapasztalt ingerekre. 

View details Várandósságom negyedik hónapja
Cikk
image

Várandósságom negyedik hónapja

Várandósságom második trimeszterébe léptem: 16-19 hete volt az utolsó ciklusom, ami azt jelenti, hogy 14-17 hetes terhes lehetek. A babám már szopja a hüvelykujját a pocakomban.

View details A leendő édesanya teste
Cikk
Várandós kisokos

A leendő édesanya teste

Amióta babát vársz, szinte az egész külsőd átalakult. Mindenki azt mondja, csak úgy ragyogsz, de te sokszor nem így érzed…

View details A magzat huszadik hete
Cikk
A magzat huszadik hete

A magzat huszadik hete

A magzat szíve erősebben ver, a súlya pedig folyamatosan gyarapodik.

View details A megfelelő orvos és kórház kiválasztása
Cikk
A megfelelő orvos és kórház kiválasztása

A megfelelő orvos és kórház kiválasztása

Ha már biztos, hogy bővül a család és gyermeknek fogsz életet adni, érdemes mindenképpen olyan orvost és kórházat választani, amely számodra a legmegfelelőbb.

View details A magzat tizenkettedik hete
Cikk
A magzat tizenkettedik hete

A magzat tizenkettedik hete

Csökken a vetélés kockázata és múlnak a rosszullétek.

View details Mikor lehet szükség császármetszésre és hogy történik?
Cikk
mikor-van-szukseg-csaszarmetszesre

Mikor lehet szükség császármetszésre és hogy történik?

Bár a császármetszéstől sok kismama tart, célja minden esetben az édesanya vagy a baba egészségének megóvása. Létezik tervezett és sürgősségi császármetszés is.

View details Milyen ételek fogyaszthatók biztonsággal a terhesség alatt?
Cikk
Mit ehet a kismama?

Milyen ételek fogyaszthatók biztonsággal a terhesség alatt?

Friss kutatások azt mutatják, hogy az egészséges kismamák nyugodtan fogyaszthatnak például tejet, sajtot, halat, mogyoróféléket, stb.

View details Repülhetünk-e várandósan?
Cikk
szabad-varandosan-repulni

Repülhetünk-e várandósan?

A légi utazás önmagában nem árt sem a babának, sem a mamának, de a repülőjegy megvásárlása előtt mindenképpen tanácsos konzultálni az orvossal!

View details A magzat harminckilencedik hete
Cikk
A terhesség harminckilencedik hete

A magzat harminckilencedik hete

A születendő gyermek szervezete is készül a születésre. 

View details Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?
Cikk
Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?

Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?

A terhesség bejelentése fontos fordulópont. Íme, néhány kreatív ötlet arra, hogyan oszd meg a hírt a családdal és a barátokkal!

View details Sportosan várandósan? Lehetséges!
Cikk
Sportosan várandósan? Lehetséges

Sportosan várandósan? Lehetséges!

A terhesség alatt sem kell felhagynod a mozgással, sőt! Az állapotodhoz igazított gyakorlatok kifejezetten jót tesznek neked és a babádnak is.

View details A magzat nyolcadik hete
Cikk
A magzat nyolcadik hete

A magzat nyolcadik hete

 Még csupán akkora, mint egy szem málna, de innentől kezdve minden nap növekszik egy kicsit. Már elkezd kirajzolódni az arca és fejlődnek a végtagjai is. 

View details A magzat harminchatodik hete
Cikk
A terhesség harminchatodik hetében a magzat már egyenesen igényli, hogy édesanyja beszéljen hozzá.

A magzat harminchatodik hete

Ebben a korban már egyenesen igényli, hogy édesanyja beszéljen hozzá!

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat