Reggeli émelygés és hányás
Reggelenként alig tudsz felkelni az ágyból, olyan hányingered van? Nagyon sok kismama küzd meg ezzel, az ok ugyanis a progeszteron és ösztrogén hormonok szintjének emelkedése, amely drasztikusan megváltoztatja az ízlelésedet és a szaglásodat. A pszichés gondok is ronthatnak a helyzeten: ha sokat stresszelsz azon, hogy mi lesz ezután, az emésztőrendszered sínyli meg – ez a két ok bőven elég ahhoz, hogy reggelenként az émelygés állandó vendég legyen.
Van azonban néhány tippünk, amely átsegíthet ezen az időszakon:
- Gyömbér – minden formában hatásos a rosszullét ellen. Tea, keksz, kandírozott verzió – rögtön éhgyomorra, még az ágyban.
- Mindennap ugyanakkorra időzítsd a három főétkezést és a tízórait-uzsonnát: ez támpontot ad a szervezetednek.
- Reggelire fogyassz lassan lebomló cukrot (gabonafélék, kenyér stb.)
- Kerüld a zsíros ételeket - ezeket nehéz megemészteni -, és mindent, ami szénsavas.
- Egyél lassan, nyugodt körülmények között, és evés után engedélyezz magadnak egy rövid pihenőt, hogy elősegítsd az emésztést.
- Reggel nagyon vacakul érzed magad? Ne erőltesd az azonnali felkelést – tölts még 15-20 percet az ágyban.
- Ha mégsem segít semmi, mindenképpen fordulj az orvosodhoz, mert a vészes terhességi hányás túlságosan legyengítheti a szervezetedet.
Emésztési problémák
Nos, ezekből is kijut a kismamáknak - székrekedés, puffadás, reflux és gyomorégés… és persze, hogy ezeket is a hormonok okozzák. A felelős ezúttal a progeszteron, amely az emésztőrendszer izmainak működését visszafogja – de az sem segíti az emésztést, hogy a növekvő méh egyre inkább nyomja a többi szervet.
Mit tudsz tenni a helyzet javításáért?
Puffadás ellen:
- Természetesen kerüld a puffasztó ételeket, italokat (káposzta, bab, szénsavas víz stb.)
- Naponta többször egyél keveset, mint egyszerre sokat.
- Ne siess az étkezéssel, és rágd meg jól a falatokat.
Székrekedés ellen:
- Fogyassz minél több rostban gazdag ételt: zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, finomítatlan keményítőt (tészta, rizs). A szilva nagyon jó hatású, még aszalt formában is kiváló segítség tud lenni a problémáidra.
- Sétálj legalább félórát minden nap.
- Igyál elegendő vizet, másfél-két litert naponta.
Gyomorégés és reflux ellen:
- Kerüld a túlságosan zsíros ételek fogyasztását.
- Ne közvetlenül az étkezések után menj aludni.
- Ne hajolj le túl gyakran, hiszen így fokozódhatnak az összehúzódások a hasadban.
- Ezekre a problémákra vannak olyan gyógyhatású készítmények, amelyek terhesség alatt is szedhetők – ha nem csökkennek a tünetek, kérj tanácsot az orvosodtól!
Elnehezülő lábak, görcsök és aranyér
Ezek a problémák rendszerint a vérkeringéssel függenek össze, közvetlen vagy közvetett módon. A megnövekedett méh nyomja a vénákat, a hormonok befolyásolják az érfalak rugalmasságát, és az izmok is megsínylik a terhesség alatti kalcium- és magnéziumhiányt. Az eredmény: izomgörcsök, elnehezülő és zsibbadó lábak, megduzzadt (ödémás) boka, és akkor még nem is szóltunk az aranyérről, amiről a legtöbb kismama szégyell beszélni, holott nagyon kellemetlen és sokszor igen fájdalmas probléma.
Ezek a tünetek nem számítanak súlyosnak, de tökéletesen alkalmasak arra, hogy elrontsák a közérzetedet, ezért ne hagyd annyiban! Mindenképpen beszélj az orvosoddal, nagyon jó tanácsokat fog adni.
Néhány jól bevált tippet mi is adunk neked:
- Fogyassz ásványi sókban (kalcium, magnézium) és B vitaminokban gazdag ételeket: zöldségek, friss gyümölcsök, tejtermékek, kakaó, mandula, mogyoró. A magnéziumban gazdag ásványvizek is segíthetnek.
- Hordj lapos sarkú, kényelmes cipőt.
- Ha székrekedésed van, ne erőltesd a dolgot, az csak az aranyérnek kedvez! Egyél sok rostot, igyál vizet, és az eredmény nem várat majd magára.
- Hideg vízzel fejezd be a tusolást, lentről felfelé - a bokádtól a csípőd felé zuhanyozz, és utána kérd meg a kedvesedet, hogy masszírozza át a lábaidat.
- Alváskor tedd a lábfejed egy kicsit magasabbra (például egy párnára).
- Ne tartózkodj a tűző napon.
- Vannak kismamák számára készített termékek, mint a gyógyzokni – ha idegenkedsz is tőlük, akkor is érdemes tenned velük egy próbát.
Itt is érvényes, hogy ha a problémád nem oldódna meg, ne vegyél be gyógyszert magadtól, mindig beszélj először az orvosoddal!