Beszélj a babáddal!

A leendő édesanya teste

Terhesség
Cikk
Aug. 12, 2020

Amióta babát vársz, szinte az egész külsőd átalakult. Mindenki azt mondja, csak úgy ragyogsz, de te sokszor nem így érzed…

A női test változása terhesség alatt

 

A várandósság elmúlt néhány hónapjában a tested számos láthatatlan és látható változáson ment át, hogy tökéletes otthona legyen fejlődő kisbabádnak. Bár ezek a változások csodálatosak, lehetnek napok, amikor te magad éppen nem így találod… akkor gondolj arra, hogy a várandós nőket mindenki különlegesen ragyogónak és szépnek látja – és ez rád is tökéletesen igaz!

 

A bőr változásai

Ha eddig száraz bőröd volt, most hirtelen bezsírosodhat, vagy éppen fordítva - de az is megeshet, hogy érzékeny bőröd még inkább kiszárad, vagy a zsíros bőrön pattanások jelennek meg.  Ezekről a változásokról mind a hormonok hatása tehet. Kellemesebben fogod magad érezni, ha a bőrápolásra most extra figyelmet fordítasz: minden reggel és este tisztítsd meg a bőrödet, ápold hidratálóval, ne feledkezz meg a belső folyadékpótlásról sem: igyál meg naponta legalább 1,5-2 liter vizet.

Fontos, hogy a terhesség alatt védd magad a naptól, ugyanis a bőr pigmentációja megnövekszik a hormonszint-változások következtében, ez pedig gyorsabb barnulást, esetleg barna foltok megjelenését okozhatja. Ezért ne menj ki a napra megfelelő napvédő krém használata nélkül a májfoltok megelőzése érdekében!

 

Erősebb haj

Ha vékonyszálú a hajad, kifejezetten rajongani fogsz a terhesség időszakáért: ekkor ugyanis a várandós nők többségénél a megnövekedett ösztrogénszint hatására a hajszálak erősebbé, fényesebbé, dúsabbá válnak, ráadásul megáll a hajhullás természetes, hétköznapi folyamata. Éppen ezért a szülés után ezek az extrán megmaradt hajszálak a természet rendjének megfelelően kihullanak majd - a legtöbb kismama ilyenkor nagyon megijed, de az előzőekből is következik, hogy csak a plusz hajszálmennyiség tűnik el, és visszaáll a terhesség előtti állapot.

 

A legnagyobb átalakulás

A méh alaphelyzetben nem más, mint egy csupán 50 g súlyú, kis, fordított körte alakú izom, amely hatalmas változásra képes – a terhesség végére eléri a 1,5 kg súlyt. Már az első néhány hét után, és végig az egész terhesség alatt is folyamatosan tágul, hogy igazodjon a baba növekedéséhez. 

A folyamat visszafelé is ugyanilyen gördülékenyen zajlik: szülés után a méh összezsugorodik, felveszi eredeti alakját és helyzetét. Ez nem egyik napról a másikra történik, de várj türelemmel: körülbelül hat hónapba telik, mire újra lapos lesz a hasad.

Az első trimeszter alatt gyakori a vizelési inger (ahogy a méh nyomja a húgyhólyagot), és feszítő érzést tapasztalhatsz az alhasadban, ahogy az izmot tartó szalagok tágulnak. A második trimeszter alatt a méh a hasüregbe kerül, ahogy a pocakod egyre kerekedik. A harmadik trimeszterben a méh tovább növekszik és nyomást gyakorol más szervekre, például a tüdőre és a belekre. Ezért lehet, hogy ebben az időszakban nehézlégzéssel, székrekedéssel vagy gyomorégéssel küzdesz – persze ez korántsem törvényszerű.

A várandósság vége felé közeledve a hormonok már azért dolgoznak, hogy a medence kitágulhasson és a szalagok megnyúljanak.  Bár ez alhasi fájdalmat és hátfájást okozhat, ne gondolj semmi rosszra, ez így van rendjén: a tested felkészül a szülésre. Továbbra is a pihenés a legjobb megoldás. Mindig találd meg a megfelelő pozíciót: ha ülsz, ülj hátra jól a székben, ha állsz, picit döntsd előre a medencédet.

Mindezek a változások belül zajlanak, kívül csupán az látszik, hogy a pocakod egyre szebben kerekedik, és megjelenhet rajta egy barna csík, amely a köldöködtől a szeméremcsontodig húzódhat. Ez is a hormonokkal van összefüggésben: a magas ösztrogénszint hatására fokozódik a melanin (pingmentsejt) kiválasztás, de ne aggódj, ez is csak a szülésig tart majd, és utána nyomtalanul el is tűnik.

 

Mellesleg…

A terhesség egyik legelső jele, hogy a mellek megduzzadnak, és érzékennyé, fájdalmassá válnak. A mellbimbók is megváltoznak: nagyobbak és keményebbek lesznek. Ez így van rendjén, a hormonok máris gőzerővel dolgoznak – a test így készül fel a szoptatásra. A kilenc hónap alatt megnő a mellek tömege, legtöbbször nagyjából a duplájára. Ez nagy és gyors változás, ami igénybe veszi a mell érzékeny bőrét, és sokszor nyomot is hagy rajta striák képében.  Nincs olyan csodaszer, amely garantáltan megelőzhetné ezeket és megőrizné a bőr tökéletes épségét, de az édesmandula-olaj és búzacsíraolaj alapú ultrahidratáló krém napi rendszeres használatával nagyon sokat tehetsz bőröd szépségéért.

 

 

 

 

Kapcsolódó cikkek

View details A szülés szakaszai
Cikk
image

A szülés szakaszai

A szülés szakaszai pontos ismeretében nyugodtabb leszel a kórházban. Ez biztonságot ad, és segít kitartanod a baba születéséig.

View details A magzat hatodik hete
Cikk
A magzat hatodik hete

A magzat hatodik hete

Ebben az időszakban változik meg igazán a kismama élete.

View details A magzat harmincnegyedik hete
Cikk
A terhesség harmincnegyedik hetében érdemes beszerezni a babakelengyét és összeállítani a kórházi csomagot.

A magzat harmincnegyedik hete

Már csak hat hét van a szülésig!

View details Várandósságom hetedik hónapja
Cikk
image

Várandósságom hetedik hónapja

Hamarosan kezdődik a szülési szabadságom, és közeleg a szülésre felkészítő tanfolyam ideje is. Hihetetlen, hogy a kisbabám már teljes hosszában kinyújtózva akkora lehet, mint az alkarom!

View details CTG és NST vizsgálat - mik ezek?
Cikk
CTG és NST vizsgálat - mik ezek?

CTG és NST vizsgálat - mik ezek?

A CTG vizsgálat és NST vizsgálat a magzati szívműködés és méhösszehúzódások megfigyelésére szolgál, melyet a terhesség utolsó heteiben végeznek.

View details A magzat huszonötödik hete
Cikk
A magzat huszonötödik hete

A magzat huszonötödik hete

A születés után egy kis ideig a gyermek még emlékszik a huszonötödik héttől az anyaméhben tapasztalt ingerekre. 

View details Várandósságom negyedik hónapja
Cikk
image

Várandósságom negyedik hónapja

Várandósságom második trimeszterébe léptem: 16-19 hete volt az utolsó ciklusom, ami azt jelenti, hogy 14-17 hetes terhes lehetek. A babám már szopja a hüvelykujját a pocakomban.

View details A rostbevitel szerepe a várandósság alatt
Cikk
Terhesség alatti rostbevitel

A rostbevitel szerepe a várandósság alatt

A várandósság alatti székrekedés megelőzése érdekében fontos odafigyelni a megfelelő folyadék- és élelmi rost bevitelre. Cikkünkben Dr.

View details A magzat huszadik hete
Cikk
A magzat huszadik hete

A magzat huszadik hete

A magzat szíve erősebben ver, a súlya pedig folyamatosan gyarapodik.

View details A megfelelő orvos és kórház kiválasztása
Cikk
A megfelelő orvos és kórház kiválasztása

A megfelelő orvos és kórház kiválasztása

Ha már biztos, hogy bővül a család és gyermeknek fogsz életet adni, érdemes mindenképpen olyan orvost és kórházat választani, amely számodra a legmegfelelőbb.

View details A magzat tizenkettedik hete
Cikk
A magzat tizenkettedik hete

A magzat tizenkettedik hete

Csökken a vetélés kockázata és múlnak a rosszullétek.

View details Mikor lehet szükség császármetszésre és hogy történik?
Cikk
mikor-van-szukseg-csaszarmetszesre

Mikor lehet szükség császármetszésre és hogy történik?

Bár a császármetszéstől sok kismama tart, célja minden esetben az édesanya vagy a baba egészségének megóvása. Létezik tervezett és sürgősségi császármetszés is.

View details Milyen ételek fogyaszthatók biztonsággal a terhesség alatt?
Cikk
Mit ehet a kismama?

Milyen ételek fogyaszthatók biztonsággal a terhesség alatt?

Friss kutatások azt mutatják, hogy az egészséges kismamák nyugodtan fogyaszthatnak például tejet, sajtot, halat, mogyoróféléket, stb.

View details Repülhetünk-e várandósan?
Cikk
szabad-varandosan-repulni

Repülhetünk-e várandósan?

A légi utazás önmagában nem árt sem a babának, sem a mamának, de a repülőjegy megvásárlása előtt mindenképpen tanácsos konzultálni az orvossal!

View details A magzat harminckilencedik hete
Cikk
A terhesség harminckilencedik hete

A magzat harminckilencedik hete

A születendő gyermek szervezete is készül a születésre. 

View details Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?
Cikk
Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?

Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?

A terhesség bejelentése fontos fordulópont. Íme, néhány kreatív ötlet arra, hogyan oszd meg a hírt a családdal és a barátokkal!

View details Sportosan várandósan? Lehetséges!
Cikk
Sportosan várandósan? Lehetséges

Sportosan várandósan? Lehetséges!

A terhesség alatt sem kell felhagynod a mozgással, sőt! Az állapotodhoz igazított gyakorlatok kifejezetten jót tesznek neked és a babádnak is.

View details A magzat nyolcadik hete
Cikk
A magzat nyolcadik hete

A magzat nyolcadik hete

 Még csupán akkora, mint egy szem málna, de innentől kezdve minden nap növekszik egy kicsit. Már elkezd kirajzolódni az arca és fejlődnek a végtagjai is. 

View details A magzat harminchatodik hete
Cikk
A terhesség harminchatodik hetében a magzat már egyenesen igényli, hogy édesanyja beszéljen hozzá.

A magzat harminchatodik hete

Ebben a korban már egyenesen igényli, hogy édesanyja beszéljen hozzá!

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat