A magzat továbbra is folyamatosan fejlődik, ám egyre kisebb a mozgástere, ahogy növekszik. Emellett továbbra is érdemes figyelni az esetleges korai vajúdás jeleire.
Hogy néz ki a magzat harmincöt hetes korban?
A magzat ekkor már majdnem eléri a 2,5 kilogrammot, ha kinyújtózik, hossza akkora, akár egy kisebb póréhagyma. Továbbra is igaz az, hogy ebben az időszakban nagy különbségek lehetnek a magzatok között, hiszen hétről hétre nagyon sokat változnak, így nem lehet egy egyenlő fejlődési ütemről beszélni minden baba esetében. Valószínűleg a magzat egyre kevesebbet mocorog majd, ám emiatt nem kell kétségbe esni, egyszerűen csak folyamatosan szűkül a mozgástere. A méhben ekkor körülbelül egy liter magzatvíz van, a méhlepénynél pedig beindul az elöregedési folyamat, hiszen elérte a maximális fejlettség szintjét.
Mi a teendője a leendő édesanyának ebben az időszakban?
A kismama egyre fáradékonyabb, ezért fontos, hogy napközben is jusson idő a pihenésre. Lényeges továbbá, hogy sok vasat fogyasszon a leendő édesanya, a magzatnak ugyanis ebben az időszakban rengeteg ilyen tápanyagra van szüksége a megfelelő fejlődéshez. Magas vastartalmú étel készülhet májból, hüvelyesekből, tojássárgájából, de érdemes tökmagot, szezámmagot és pisztáciát is fogyasztani.
Milyen tünetei lehetnek a kismamának?
A fáradtság mellett jellemző tünet ebben az időszakban, hogy a medencetáji ínszalagok és ízületek elkezdenek megnyúlni, hiszen a kismama szervezete elkezd felkészülni a szülésre. Emellett továbbra is gyakran fordulhat elő székrekedés vagy gyomorégés is. Mindez a szülést követően megszűnik.
Milyen vizsgálatokra van szükség harmincöt hetes terhesen?
A héten nincs kötelező vizsgálat, arra azonban érdemes felkészülni, hogy a harminchatodik héttől hetente kell meglátogatnia a kismamának orvosát.