A magzat harmincötödik hete
A várandósság utolsó hetei felé közeledve a kismama egyre fáradékonyabb lehet.
A 35 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
Egy hónapon belül már a kezedben tarthatod gyermeked. Addig is még az utolsó simítások zajlanak a pocakodban. Lássuk, mi minden történik ezen a héten!
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 35. hetében?
A magzat ekkor már majdnem eléri a 2,5 kilogrammot, ha kinyújtózik, hossza akkora, akár egy kisebb póréhagyma: 46-48 cm. A magzat valószínűleg egyre kevesebbet mocorog majd, ám emiatt nem kell kétségbe esni, egyszerűen csak folyamatosan szűkül a mozgástere.
A magzat tüdeje készen áll, és nem csak a szülést követő felsírásra! A tüdő alveolusaiban található anyag, az úgynevezett surfactant biztosítja, hogy légvételkor ne essenek össze a tüdőhólyagocskák. A surfactant mennyisége a szüléshez közeledve egyre nagyobb mennyiségben termelődik. Addig is a méhlepényen keresztül történik a gázcsere. A méhlepény segít továbbá a magzatvíz mennyiségének fenntartásában is a magzatburkon belül. Amikor eljön az ideje, előfordulhat, hogy “megreped” a magzatburok és ezáltal szivárogni kezd a magzatvíz - ilyen esetben hívd az orvosod!
Mi történik az anyuka testével a terhesség 35. hetében?
Egyik napról a másikra úgy tűnhet, hogy légzésed könnyebbé válik, illetve emésztési problémáid is enyhülhetnek. Vajon mi történik pontosan? Nagyon egyszerű: kisbabád végzi a dolgát. A kicsi okosan a szülőcsatornához helyezi fejecskéjét, azaz fejvégű tartásba helyezkedik, ezáltal lesüllyed és nagyobb helyet hagy a tüdődnek, illetve a tápcsatornádnak. Várandósságod utolsó pár hetében valószínűleg érzékelni fogod, hogy tested készülődik a szülésre, mivel a medencetáji ínszalagok és ízületek elkezdenek megnyúlni.
A méhben ekkor körülbelül egy liter magzatvíz van, a méhlepénynél pedig beindul az elöregedési folyamat, hiszen elérte a maximális fejlettség szintjét.
Mire kell odafigyelned a magzat 35 hetes korában?
Habár valamennyi táplálékcsoport (húsok, gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek, gabonafélék) élelmiszereiből fogyasztva bejutnak a szükséges tápanyagok mindkettőtök szervezetébe, van még egy táplálékcsoport, amelyre érdemes odafigyelni: ez a zsírok csoportja. Úgy bizony, valamennyi zsírra is szükséged van, különösen az Omega3 zsírsavakra. Okkal hívjuk az Omega3 zsírsavakat esszenciális zsírsavaknak. Esszenciálisak, azaz létfontosságúak, hiszen szervezetünk nem tudja előállítani őket. Talán hallottál már az ALA (alfal-linolénsav) zsírsavról, amely szintén esszenciális és növényi eredetű táplálékokban van jelen, mint például magvakban és mogyorófélékben. Egy másik esszenciális aminosav a DHA (dokozahexaénsav), amely elsősorban halakban található meg. Ezek a zsírsavak a sejtmembrán és különösen az agy felépítésében játszanak szerepet. Részt vesznek továbbá a sejtek, különösen a idegsejtek közötti információáramlás szabályozásában és elengedhetetlenek az immunrendszer egészséges működéséhez. A fentebb említett Omega3 zsírsavak együttesen találhatóak meg lenmag-, és repceolajokban, mogyorófélékben és azok olajában, búzacsírában és zsírosabb halakban, például a lazacban. Amennyiben ezeket fogyasztod úgy ezek az igen egészséges zsírsavak eljutnak kisbabádhoz is, így mindkettőtök előnyére válik.
A kismama egyre fáradékonyabb, ezért fontos, hogy napközben is jusson idő a pihenésre. Lényeges továbbá, hogy sok vasat fogyasszon a leendő édesanya, a magzatnak ugyanis ebben az időszakban rengeteg ilyen tápanyagra van szüksége a megfelelő fejlődéshez. Magas vastartalmú étel készülhet májból, hüvelyesekből, tojássárgájából, de érdemes tökmagot, szezámmagot és pisztáciát is fogyasztani.
Ahogyan a terhesség körüli kérdések tisztázódnak, sok nőben új gondolatok ébrednek, például arról, hogy vajon képesek lesznek-e szoptatni gyermeküket. A gyermek ily módon történő táplálása a világ legtermészetesebb dolga. A magzat már most is pontosan tudja, hogy mi a dolga, hiszen az ujjacskák szopizásával már begyakorolta a mozdulatokat. Ha esetleg mégis nehézségek adódnának, rengeteg segítség fog körülvenni. Az anyatej a legjobb táplálék kisbabád számára, a természet igazi csodája. Sőt tejed már automatikusan tartalmazza azokat a tápanyagokat, amikre kisbabádnak szüksége van. A szoptatás kezdetekor vizesebb anyatej távozik melledből, amely így a kicsi szomját fogja oltani. Kicsit később következik a zsírdúsabb anyatej, amely tápanyagokban gazdagabb és ez fogja kielégíteni a kicsi éhségét. Ahogy növekszik a baba, úgy fog igazodni az anyatej a kicsi igényeihez, tehát gazdagabb, tartalmasabb lesz, illetve a mennyiség is növekedni fog, amint gyermekednek többre lesz szüksége. Ugye, milyen elképesztő?
35 hetes magzat tesztek
A héten nincs kötelező vizsgálat, arra azonban érdemes felkészülni, hogy a harminchatodik héten következik a 3. vérkép ellenőrzés, vizelet vizsgálattal egybekötve.
Kapcsolódó cikkek