Érdemes a magzathoz sokat beszélni, hiszen ebben az időszakban már odafigyel az ismerős hangokra. Emellett továbbra is fontos figyelni az esetleges korai vajúdás jeleire.
Hogy néz ki a magzat harminchat hetes korban?
A magzat ekkor már 2500- 3000 grammos, mérete akkora, akár egy sárgadinnye. Továbbra is igaz az, hogy ebben az időszakban nagy különbségek lehetnek a magzatok között, hiszen hétről hétre nagyon sokat változnak, így nem lehet egyenlő fejlődési ütemről beszélni minden baba esetében. A magzat egyre inkább mozdul a szülőcsatorna felé, így már nem nyomja annyira édesanyja bordáit és erőteljes mozgásait sem lehet olyan intenzíven érezni. Ezért lehet ez a kismama számára a megkönnyebbülés időszaka. Akkor sem kell aggódni, ha a baba még nem fordult „fejjel lefelé”, ez az utolsó pillanatig megtörténhet.
A koponyacsontok összeforrása még várat magára, ugyanis így könnyedebben átfér a baba feje a szülőcsatornán. A koponya csontosodása egy éves korig folyamatosan tart a születés után.
Mi a teendője a leendő édesanyának ebben az időszakban?
Ha a kismama összeállította a kórházi csomagot és beszerezte az összes babakelengyét, az egyetlen feladata, hogy pihenjen sokat, kerülje a stresszes helyzeteket és figyeljen oda a testére, hiszen a korai vajúdás továbbra is beindulhat.
Milyen tünetei lehetnek a kismamának?
Mivel a baba a szülőcsatorna felé mozdul, egyre nagyobb nyomást fejt ki a húgyhólyagra, ami még intenzívebb vizelési ingerrel jár. Ebből kifolyólag hajlamosak a kismamák kevesebbet inni, hogy ne kelljen annyiszor WC-re menni, ám ezzel nagyon rosszat tehet a babának és a saját szervezetének is. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás most is nagyon fontos!
Milyen vizsgálatokra van szükség harminchat hetes terhesen?
Olyan rutinellenőrzéseken kell részt vennie a kismamának, mint a vizeletvizsgálat, a vérnyomás mérés és a testsúly ellenőrzése, de mindemellett a még a magzat növekedését is ellenőrzi a szakorvos. Kenetet is vesz a hüvelyváladékból, így a méhszáj állapotát is fel tudja mérni.