- A babák számára potenciálisan allergén ételek a következők: tehéntej, mogyoró, hüvelyes zöldségek (például lóbab), tojás, szója, glutén, hal, kagyló-, és rákfélék. Ezeknek az ételeknek a bevezetése is 6 hónapos kortól megengedett.
- Figyelj rá, hogy egyszerre egy új ételt vezess be kis mennyiségben. Ezzel a módszerrel egyértelmű lesz, hogy mi az oka az allergiás reakciónak, amennyiben jelentkezik.
- Amennyiben úgy tűnik, hogy a bevezetett új ételt jól tolerálja kisbabád szervezete, úgy beiktathatod a mindennapi étkezésekbe, ezzel más ételallergia kockázatát is csökkentheted.
- A mogyoró és tojás bevezetése 1 éves kor előtt ajánlott, annak érdekében, hogy ne alakuljon ki mogyoró/tojás allergia
- Az ételallergia jelei leggyakrabban közvetlenül az étel elfogyasztása után, vagy legkésőbb pár óra múlva jelentkeznek.
- A leggyakoribb tünetek allergia esetén a következők: bedagadt ajkak vagy nyelv; zihálás, vagy akár nehéz légzés; viszkető bőr, torok, nyelv, szem, kiütés/csalánkiütés, köhögés, hasmenés, hányás, orrfolyás, vagy gátolt orrlégzés.
- Egy súlyos allergiás reakció, vagy anafilaxiás roham nagyon komoly állapot, így érdemes ismerni, hogy ebben a helyzetben mi a teendő. Amennyiben úgy látod, hogy gyermekednél allergiás reakció lépett fel, próbálj meg nyugodt maradni és minél előbb kérj orvosi segítséget. Amennyiben az allergiás reakció súlyosnak bizonyul, vagy akár anafilaxiás sokk állapota alakult ki, úgy azonnal hívd a mentőket.
- Amennyiben már tudjátok, hogy gyermeketeknek ételallergiája van, úgy minden esetben részletesen olvassátok át az élelmiszerek összetevőit, nehogy olyat kapjon a kicsi, amiben a számára allergén összetevő megtalálható. Bizonytalan összetétel esetén inkább ne adjatok neki az adott élelmiszerből.
- Étel intolerancia esetén nem beszélhetünk immunválaszról, sokkal inkább arról van szó, hogy az adott ételt nehezen emészti meg a kicsi.
- Az babakori ételintolerancia jelei viszonylag lassabban alakulnak ki, mint az étel allergia jelei. Ezért is olyan nehéz diagnosztizálni őket.
- Étel intolerancia jelei lehetnek: hasi görcsök, hasmenés, puffadás.
- A legjobb, ha konzultálsz a gyermekorvossal, amennyiben ételallergiára, vagy étel intoleranciára gyanakszol gyermekednél.
- Olvasd el a 10 leggyakoribb csecsemőkori megbetegedésről szóló cikkünket a következő linken.