img

Lista helyett énidő

0-4 hónap
Cikk
Júl. 9, 2021

Csak sodródsz, próbálsz tüzet oltani, folyamatosan azon agyalsz, mit kell még megcsinálnod, és soha nem érsz a listád végére. Közben pedig elvész a lényeg.

Amikor végre anya leszel, meglepődve tapasztalhatod, hogy anyának lenni nem pont azt jelenti, amit Te eddig gondoltál. Itt és most, nem csak a babád és Te vagytok, egy tökéletesen kivitelezhető napirendben, vagy akár anélkül, de harmonikus mindennapokban, amikben mindig van egy kis időd magadra is. Itt és most, van még a szennyes ruha, a mosatlan edény, a bevásárlás, a főzés, a takarítás, a nem alvás, a hasfájás, van a vágy, ami csak vágy marad, hogy pároddal kettesben legyetek és van a hiányérzet, ami abból fakad, hogy nem találod önmagad, a régi éned, és azokat a pillanatokat, amik feltöltenek. Valójában csak sodródsz, próbálsz tüzet oltani, folyamatosan azon agyalsz, hogy mit kell még megcsinálnod, és valahogy soha nem érsz a listád végére, közben pedig elvész a lényeg: alig találsz olyan pillanatokat, amiket örömmel át tudnál élni, vagy, ha akad is néhány, nem igazán sikerül kiélvezned ezeket a perceket. Mi lehet ennek az oka, és mit tehetnél, hogy ne így legyen?  

Teljesen természetes, hogy amikor kisbabád születik, és bővül a család, az életed egyik legmeghatározóbb pozitív élménye lesz. Mellette azonban, az is egy természetes jelenség, hogy nem feltétlenül sikerül az új szerepeddel lépést tartanod, és azt érzed, hogy sokkal több energiára és időre lenne szükséged ahhoz, hogy minden ugyanúgy zökkenőmentesen menjen, mint eddig. De vajon szükség van arra, hogy minden ugyanúgy vagy, hogy minden zökkenőmentesen menjen?  

Amikor babád megszületik egy változáson mész keresztül, életed egy új szakaszába lépsz, és új kihívásokkal szembesülsz. Amíg ketten voltatok, Te és párod, már minden magától értetődő volt, szavak nélkül is értettétek egymást, tudtad, hogy mikor esne jól neki egy pohár bor a hosszú és fárasztó munkanap után, és ő is tudta mikor vágysz a leginkább egy megnyugtató ölelésre. A szerencsések közé tartozol, ha ez a kezdetektől fogva így volt, de valószínű, hogy többen közületek egy tanulási folyamat eredményeképpen jutottatok el idáig. Ismerkedtetek, csiszolódtatok, próbáltátok feltérképezni, hogyan lehet örömet szerezni a másiknak úgy, hogy mindketten jól érezzétek magatokat. Igazából most is ugyanez történik veletek, csak most nem egymást, hanem babátokat tanuljátok. Ez az első nagy közös feladatotok, és teljesen érthető, hogy tökéletesen szeretnétek csinálni: legyen tele kisbabád pocakja, aludjon eleget, ne fájjon semmije, tisztaság, rend, nyugalom és harmónia vegye körül minden pillanatban, és persze neked és párodnak is legyen mit enni, és az sem árt, ha kicsit kettesben is tudtok lenni.  

Aztán azt tapasztalod, hogy nem megy minden egyszerre, és arra gondolsz, hogy majd holnap több időd lesz, majd holnap többet alszik, majd holnap bevásárolsz, de valahogy ez a holnap nem jön el. Szerencsére nem is kell várnod a holnapra, vagy arra, hogy a teendőid listájára az utolsó pipa is felkerüljön – mert hidd el, mindig jön helyette új feladat - elég ha élvezed azt, ami Ma van. Ezt valószínűleg egy üres bölcsességnek tartod, egészen addig, amíg el nem gondolkozol picit azon, hogyan lehetne ezt megvalósítani. Ennek az életszakasznak ugyanis nagy kihívása, hogy tudj alkalmazkodni az új családi modellhez, amikor már nem csak ketten, hanem hárman vagy esetleg még többen vagytok együtt. Ilyenkor szükség van arra, hogy újradefiniáljátok a szerepeiteket. Az segít a legtöbbet, ha fel tudjátok osztani a feladatokat a baba körül, valamint a házimunkát is közösen végzitek el, figyelembe véve, hogy párod dolgozik is. Ezzel biztosan be tudsz húzni majd néhány pipát a listádra. De mi van, ha még így sem sikerül megcsinálnod, amit elterveztél aznap? Talán itt az ideje, hogy átgondold valóban fontos-e, hogy a listád végére érj. Mi maradt a listádon? Ha nem csinálod meg veszélybe sodorhatod babádat, párodat vagy magadat? Valószínűleg nem. Ki tudsz még sajtolni magadból több időt, hogy kiteregess, kitakaríts vagy készíts valamit vacsorára? De erre már nem is kell válaszolnod, mert a lényeg az, hogy nem kell kisajtolnod magadból semmit. Helyette megteheted, hogy pihensz, hogy végig pörgeted a napod azon pillanatait, amit talán akkor nem is tudatosítottál magadban. Azt, hogy babád ma rád mosolygott, hogy a párod azt írta hiányzol, hogy hallottad a kedvenc dalod a rádióban.  

Persze, ha nehezen tudod elengedni a befejezetlen listádat, akkor érdemes akár barátokkal beszélgetni, kicsit panaszkodni, elvonulni relaxálni vagy bármilyen olyan tevékenységet folytatni, ami a Richard S. Lazarus, amerikai pszichológus, nevéhez fűződő érzelem-fókuszú megküzdésben segíthet. Ennek az a lényege, hogy az adott problémádat, ami a Te esetedben az, hogy nem érsz a feladataid végére és folyton csak rohansz, az érzelmeid oldaláról ragadod meg. Nem arra törekszel, hogy minden kész legyen, mert az egyszerűen nem kivitelezhető, hanem inkább az ezzel kapcsolatos rossz érzéseidet próbálod leküzdeni. Ha belegondolsz pontosan ezért éri meg jobban, ha kicsit eltereled a figyelmedet a feladataidról, és valami olyasmit csinálsz, amitől jól érzed magad, mert babádnak is fontosabb egy kiegyensúlyozott vidám anyuka, mint egy lista tele pipákkal.

Az énidő nem önzőség, az énidő tölt, hogy Te tovább tudd tölteni a családod és élvezzétek a közös pillanatokat. Add meg ezt magadnak, különben a sok feladat közepette elvész a lényeg, az, hogy élvezd az életet, anyaként is. Talán picit néha el kell távolodnod, hogy ne feledd el élvezni azt, amikor együtt vagytok.

Felhasznált irodalom: Biggs, A., Brough, P., & Drummond, S. (2017). Lazarus and Folkman’s psychological stress and coping theory. The handbook of stress and health: A guide to research and practice, 351-364. 

Ha szeretnél többet megtudni az Anyahangoló munkásságáról, fedezd fel blogFacebook és Instagram oldalaikat is!

Kapcsolódó cikkek

View details Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban
Cikk
Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban

Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban

A kisbabák alszanak, esznek, alszanak, majd kezdik elölről a sort. Kivéve, amikor nem megy jól az alvás.

View details Az anyai ösztön nyomában
Cikk
Hajrá szülők

Az anyai ösztön nyomában

Előfordult már veled is, hogy miközben tanácstalanságodban beleástad magad valamelyik baba témába, egyre csak elveszettebb és bizonytalanabb lettél?

View details Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?
Cikk
Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?

Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?

Úgy érzed te is az anyaszégyenítés, vagyis az anyák fölötti ítélkezés áldozata vagy?

View details Alapok az anyatejes tápláláshoz
Cikk
Alapok az anyatejes tápláláshoz

Alapok az anyatejes tápláláshoz

Szeretnéd kisbabád szoptatni, amíg igényli, de bizonytalan vagy, hogyan állj neki? Olvasd el listánkat, amely segíthet a szoptatás kezdeti nehézségeit átvészelni.

View details Pedig azt hittem, felkészültem…
Cikk
Hajrá szülők

Pedig azt hittem, felkészültem…

Van úgy, hogy azt érzed, mindent megtettél, hogy felkészülj kisbabád érkezésére, most mégis tanácstalanul, és bizonytalanul tapogatózol a sötétben.

View details „Ő a mi kis boldogságunk!”
Cikk
Hajrá szülők

„Ő a mi kis boldogságunk!”

Érezhetem magam szomorúnak, csalódottnak, feszültnek, akár boldogtalannak kismamaként, egy csodálatos kisbaba újdonsült anyukájaként?

View details Az eldobható pelenkázás fortélyai
Cikk
Pelenkázás a mindennapokban

Az eldobható pelenkázás fortélyai

Az elkövetkező időszakban rengeteg pelenkázás vár rátok. Íme egy hasznos összefoglaló a mindennapi pelenkázásról. Nézzétek át, hogy minél kellemesebben teljenek ezek a percek is.

View details Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes
Cikk
Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

A születés után nem sokkal elindul a babák immunizációja. A védőoltások beadása senkinek sem kellemes, de fontos, hogy szülőként nyugodt maradj, hiszen kisbabád megérezheti a szorongásod.

View details Hajrá Apa! - Megérkezett a baba, hová lett az előző életünk?
Cikk

Hajrá Apa! - Megérkezett a baba, hová lett az előző életünk?

Amikor kisbabát tervezünk, koránt sem tudjuk, mi is áll előttünk. Teljesen más kép él a fejünkben, mint amivel később találkozunk majd.

View details Így szabadulj meg az anyai bűntudattól
Cikk
Így szabadulj meg az anyai bűntudattól

Így szabadulj meg az anyai bűntudattól

Folyamatosan az anyai bűntudattal küzdesz?

View details Hogyan kezeld a baby blues jelenséget
Cikk
Hogyan kezeld a baby blues jelenséget

Hogyan kezeld a baby blues jelenséget

Szülés után könnyen megfeledkezhetsz magadról. Íme pár jótanács, hogy biztosan elkerüld a baby bluest, vagy akár a szülés utáni depressziót.

View details Szoptatás: varázslatos utazás vagy folyamatos küzdelem?
Cikk
Hajrá szülők

Szoptatás: varázslatos utazás vagy folyamatos küzdelem?

A szoptatás egy egyéni folyamat, lehet, hogy Te egy varázslatos utazásként éld meg, de az is megeshet, hogy folyamatosan küzdened kell érte.

View details Egyedül a mókuskerékben
Cikk
Hajrá szülők

Egyedül a mókuskerékben

Egy nagycsaládos modellben nem kellett egyedül küzdeni, a családtagok sokat segítettek. Ma már, néhány szerencsés párt kivéve, minden az anyára és apára hárul.

View details A baba cumisüvegből történő táplálása
Cikk
A baba cumisüvegből történő táplálása

A baba cumisüvegből történő táplálása

A cumisüvegből való táplálás könnyűnek tűnhet, de sok mindenre kell odafigyelni.

View details Fürdetési kisokos újszülött babához
Cikk
Így fürdesd újszülött kisbabádat

Fürdetési kisokos újszülött babához

Az első fürdetés egy újabb kis lépés a kötődés kialakulásában, mégis, a legtöbb szülő nagyon izgul előtte.

View details Apa-görbe rezíliencia
Cikk
Hajrá szülők

Apa-görbe rezíliencia

Az olyan nem férfias dolog, hogy a dolgok nincsenek rendben. Miért? Mert, ha nincsenek rendben, akkor rendbe kell tenni. Kell egy megoldás.

View details Így kezeld a látogatókat az első hetekben
Cikk
 Így kezeld a látogatókat az első hetekben

Így kezeld a látogatókat az első hetekben

Ha túlterhelt anyának vagy apának érzed magad a szülés után tobzódó babalátogatások miatt, ne pánikolj!

View details Hogyan segíthetsz babádnak hasfájás idején?
Cikk
Hogyan segíthetsz babád hasfájásán?

Hogyan segíthetsz babádnak hasfájás idején?

Csecsemőkori hasfájásra gyanakszol? Amíg biztosan nem tudod, hogy mi van a háttérben, addig is pár lehetőség, amivel enyhítheted nyugtalan babád fájdalmát.

View details Az anyák régi és új barátai
Cikk
Hajrá szülők

Az anyák régi és új barátai

Anyaként időnként rád törhet az érzés, hogy hiányoznak a régi barátaid, a mély beszélgetések, a kalandok, de mégsem tudod bűntudat nélkül másra hagyni babádat.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat