A kismama ebben az időszakban már a magzat legkisebb mozdulatát is érzi. Ugyan egyre kevesebb a hely az anyaméhben a mocorgásra, ám a rúgások és a kisebb mozgások így sem maradhatnak el.
Hogy néz ki a magzat harmincegy hetes korban?
A magzat ekkorra elérheti az 1600 grammos súlyt is, méreteiben akkora, akár egy közepes fej káposzta. Ebben az időszakban már nagy különbségek lehetnek a magzatok között, hiszen hétről hétre nagyon sokat változnak az anyaméhben a születendő gyermekek. Ezért nem lehet egységes fejlődési ütemről beszélni minden baba esetében.
A magzatvíz egyre kevesebb, a magzat viszont folyamatosan növekszik, így a mozgásai és rúgásai egyre erőteljesebben hatnak a leendő édesanyára. Fontos, hogy ha sok idő telik el anélkül, hogy a kismama érzékelné a magzat mozgását, azonnal fel kell keresnie orvosát.
A születendő gyermek agya jelenleg is hatalmas fejlődéseken megy keresztül. Körmei folyamatosan nőnek, nem ritka, hogy a babák az ujjbegyen túl nyúló körmökkel jönnek a világra.
Milyen tünetek jelentkezhetnek a leendő édesanyánál?
A hátfájás mellett a lábgörcsök is megnehezítik a kismama életét, így érdemes sok kalciumot és foszfort fogyasztani ebben az időszakban. Így csökkenthető az alsó végtagokban jelentkező görcsök száma. A haskeményedés továbbra is gyakori tünet marad, emiatt továbbra sem kell aggódni, csak abban az esetben jelezhet problémát, ha tartósan fennáll ez az állapot.
Mi a teendője a kismamának ebben az időszakban?
A sok pihenés, a vitamindús ételek fogyasztása és a megfelelő folyadékbevitel továbbra is fontos. A testmozgás végzését ebben az időszakban már szigorú orvosi felügyelet mellett és óvatosan szabad végezni.
Milyen vizsgálatokra van szükség a terhesség harmincegyedik hetében?
Aktuálissá vált a harmadik kötelező ultrahang időpontja. Amennyiben eddig még nem történt meg, mindenképpen időpontot kell kérni erre a vizsgálatra, ugyani a 30 – 32. héten végezhető el. A szűrés során megfigyelik a magzatvíz mennyiségét, a méhlepény érettségét és a magzat fejlődését is.