A magzat agya a harmincadik hétben nagyon sokat fejlődik, melyet az ekkor esedékes ultrahang vizsgálaton a saját szemükkel is láthatnak a szülők. Mocorog, gyakran fogja meg apró kezeivel a köldökzsinórt és engedi el azt, valamint reagál az apróbb zajokra is.
Hogy néz ki a magzat harminc hetes korban?
A magzat súlya ebben a korban elérheti az 1500 grammot is, méreteiben körülbelül akkora, akár egy karfiol. A kismama ebben az időszakban már egy egészen másféle mozgást érez a méhében mint eddig, hiszen a magzatnak már nincs olyan sok helye a mozgáshoz. Leginkább a végtagjaival kapálózik, ekkor érezheti a leendő édesanya, hogy „nagyot rúg a baba”. A magzat bőre már sokkal kevésbé ráncos, a magzatpihék kezdenek eltűnni, ám a magzatmáz továbbra is védi az apró testét. Az utolsó hetekben a baba agya is hatalmas fejlődésnek indul, az eddigi sík felületen megjelennek a „barázdák”. Egyre több kapcsolata van a külvilággal. Már hallja az apró zajokat és édesanyjával minden eltöltött héttel egyre szorosabbá válik a kapcsolata. Például ha a kismama a pocakjához teszi a kezét és beszél gyermekéhez, apró testével közelebb húzódik.
Mi a teendője a leendő édesanyának ebben az időszakban?
Továbbra is fennáll a húgyúti fertőzés veszélye, így érdemes rendszeresen vörösáfonya levet fogyasztania a kismamának. A változatos, vitamindús étrendet továbbra is tartani kell, így a magzat is megfelelően fejlődik és az anyára sem rakódnak felesleges kilók. Emellett fontos, hogy ha az orvos engedi, továbbra is mozogjon rendszeresen a leendő édesanya, ez segítségre lesz a szülésnél is.
Milyen tünetei lehetnek a kismamának?
Különösebb tünetek a várandósság ezen szakaszában nem jellemzőek, ám mivel a gyermek az anyaméhben folyamatosan fejlődik, egyre inkább nyomhatja a belső szerveket. Ha például a tüdőt nyomja, légszomj jelentkezhet, amennyiben pedig a húgyhólyagot, kifejezettebben érezheti a vizelési ingert a kismama.
Milyen vizsgálatokra van szükség harminc hetes terhesen?
Ebben az időszakban kerül sor az utolsó, kötelező ultrahang vizsgálatra, melyet nőgyógyász szakorvos végez. A magzatvíz mennyisége, a méhlepény érettsége és a magzat fejlődésének megfigyelése mellett a szakember pontosíthatja a szülés várható időpontját is. Sőt, a baba várható születési súlyát is megtudhatják a szülők. A monitoron pedig láthatják, milyen sokat fejlődött gyermekük a legutóbbi vizsgálat óta.