A kismama ezekben a hetekben érezheti leginkább „terhesnek” magát, hiszen a jelentkező tünetek mellett az egyre növekvő magzat is akadályozza őt a megszokott mozgásban. Pontosan ezért fontos a sok pihenés és a stressz mentes környezet.
Hogy néz ki a magzat huszonkilenc hetes korban?
Ebben az időszakban a magzat elérheti a 1300 grammos súlyt is. Az utolsó hetekben a jelenlegi tömege csaknem megháromszorozódik, így érdemes erre felkészülnie az utolsó trimeszterben levő kismamának. Attól függetlenül, hogy egyre nagyobb a születendő gyermek, ugyanannyit mozog mint eddig, viszont mindezt már sokkal erőteljesebben érezheti a kismama, olykor egy – egy rúgás fájdalmat is okozhat. Hamarosan esedékessé válik a következő kötelező ultrahang vizsgálat, ahol már a szülők is láthatják, mennyit mocorog és grimaszol gyermekünk az anyaméhben. Agysejtjei még ebben az időszakban folyamatosan fejlődnek.
Milyen tünetek jelentkezhetnek a leendő édesanyánál?
Ahogy növekszik a magzat, úgy lesz kitéve egyre nagyobb terhelésnek a kismama gerince. Pontosan ezért fontos odafigyelni a megfelelő testtartásra, ellenkező esetben ugyanis könnyen jelentkezhetnek gerincbántalmak a szülést követően. Érdemes felpolcolni olykor a lábakat napközben is, így az ekkor ödéma kialakulására hajlamos lábakat is kímélheti a leendő édesanya. Fontos, hogy a vizesedő lábak és az egyre gyakoribb vizelési inger ellenére sem szabad lecsökkenteni a folyadékbevitelt, hiszen ezzel nem csak saját szervezetének, de a magzatnak is árthat.
Fontos tudni, hogy ebben az időszakban a hormonváltozások miatt a fogíny vérzése gyakori tünet a kismamák körében, így most még inkább érdemes odafigyelni a megfelelő szájhigiéniára. Emellett továbbra is előfordulhat, hogy a kismama hasa megkeményedik, ezekre érdemes odafigyelni, de nem szabad stresszelni miatta. Ha sokáig fennáll ez az állapot, akkor viszont érdemes minél előbb orvoshoz fordulni.
Mi a teendője a kismamának ebben az időszakban?
Nem csak a magzat súlygyarapodására kell számítani az utolsó hetekben, de bizony a kismama is nehezebb lesz néhány kilóval. Az utolsó trimeszterben az 5-6 kg-os hízás teljesen normális. A gyakori vizelési inger az éjszakai pihenést is megnehezíti, ezért a kismama a szokásosnál is fáradékonyabbnak érezheti magát napközben. Fontos, hogy ekkor már csak saját magára és a születendő gyermekre koncentráljon a leendő édesanya, érdemes napközbeni pihenéseket is beiktatni különösen akkor, mikor a magzat is pihen.
Milyen vizsgálatokra van szükség a terhesség huszonkilencedik hetében?
Eljött az ideje a vércsoport szűrésének. A vizsgálat során megvizsgálják a vércsoportodat, majd ellenőrzik azt is, hogy termel-e a szervezeted úgynevezett ellenanyagot. Ez ritkán fordul elő, ám nagyban növeli a kockázatok előfordulásának valószínűségét, így jó erről tudni. Az ellenanyag termelése rendszerint akkor fordul elő, amikor a kismama és a magzat vércsoportja teljesen eltérő, például az egyiküké RH negatív, míg a másiké RH pozitív.