A kismama tapasztalhat szokatlan tüneteket ebben az időszakban, ezek közé tartozik a has keményedése és a vizelettartási problémák is. Ezek azonban a szülést követően teljesen elmúlnak.
Hogy néz ki a magzat huszonhárom hetes korban?
Ebben a korban a magzat súlya elérheti a fél kilogrammot is, méreteiben pedig már akkora, akár egy kisebb cső kukorica. Mivel a tüdeje egyre inkább fejlődik, próbálgatja a légzést, a magzatvizet szívja be apró tüdejébe. Ebből kifolyólag elég sokat csuklik ebben az időszakban. Már nála is megfigyelhető alvás közben az úgynevezett REM fázis, amikor is – akár a felnőtteknél is – gyorsan mozog a szeme. Ez azt jelenti, hogy a magzat már az anyaméhben is álmodik.
Milyen tünetei lehetnek a kismamának?
Mivel megnő a kismama progeszteron szintje, a medence környéki és a gátizmok megereszkednek, így készül a kismama szervezete a szülésre. Ebből kifolyólag előfordulhat vizelettartási probléma, mely természetesen a szülés után elmúlik.
A várandósság ezen szakaszában a kismama tapasztalhatja, hogy megkeményedik a hasa. Emiatt nem kell pánikba esni, ez egy természetes jelenség, a méh összehúzódásával van párhuzamban. Ahogy növekszik a kismama méhe, annál gyakrabban tapasztalhatja ezt. A magnéziumban gazdag ételek fogyasztása enyhíthet ezen az állapoton. Fontos azonban, hogy ha nem múlik ez az állapot vagy fájdalmat okoz, mindenképpen fel kell keresni az illetékes orvost.
Mi a teendője a leendő édesanyának ebben az időszakban?
Fontossá válik a kalcium bevitele is a szervezetbe, a magzat egészséges csontfejlődéséhez és az izomrendszer kialakulásához elengedhetetlen. Mivel a születendő gyermek ezt is édesanyja szervezetéből vonja el, így érdemes rendszeresen kalciumban gazdag ételt fogyasztani. Ennek hiánya okozza sokszor például várandósság alatt a fogak romlását a kismamák esetében.
Milyen vizsgálatokra van szükség huszonhárom hetes terhesen?
A héten nincs kötelező vizsgálat, ám közeledik a terheléses vércukorvizsgálat ideje, melyről érdemes a kismamának már most konzultálnia orvosával.