A magzat huszonötödik hete
A születés után egy kis ideig a gyermek még emlékszik a huszonötödik héttől az anyaméhben tapasztalt ingerekre.
A 25 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
Még két hét van hátra a második trimeszterből. Szép lassan érdemes ráhangolódni az otthon töltött időre. Olvasd át cikkünket az aktuális hétről!
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 25. hetében?
A magzat ebben a korban 600-650 grammos lehet, mérete akkora, akár egy karfiol. A magzat az eddiginél is intenzívebb növekedésnek indul ezekben a hetekben. Lassan kialakul a napi ritmusa, melyet a születése után is követ majd, így a kismama már most hozzászokhat az észlelt mozgások alapján ehhez. Lassan fejlődnek az agykéreg bizonyos rétegei is, valamint a hajszálerek is kialakulnak a testében. Ettől az időszaktól kezdve emlékei is lesznek az anyaméhből, amelyekre még a születés után is képes lesz emlékezni.
Mostanra valószínűleg elgondolkozol azon, hogy vajon kisbabád salsa órákat vesz-e a méhedben. A pocakodban zajló mókázás szinte állandósul, egyik oldalról a másikra rugaszkodik a kicsi, így óhatatlanul érinti a méhfalat. Megérint, nyomogat a kezeivel, lábaival, fejével, vagy akár a hátával. Fáradhatatlan mozgásban van. Válaszolj neki a pocakod megsimításával!
Mi történik az anyuka testével a terhesség 25. hetében?
Sikerül jól aludni? Néhány kismama rossz álmokról számol be a terhesség ezen szakaszában. Sajnos ez teljesen természetes jelenség. Az aktuális aggodalmak, problémák az álmainkban is megjelennek. Felejtsd el, hogy az álmok bármit is megjósolnának.
Ebben az időszakban már igen száraznak érezheti a kismama a bőrét, sokszor „húzódó” érzést tapasztalhat. Érdemes minél előbb beszerezni egy E-vitaminban gazdag testápolót ennek kezelésére. Egyre inkább jellemző tünet lehet az ébredés után jelentkező lábgörcs is, melyet a kalcium és a magnézium hiánya okozhat.
Mivel egyre nagyobb a kismama súlygyarapodása, sokan ekkor elkezdenek fogyókúrázni. Ez azonban nem egy erre alkalmas időszak, fontos megkülönböztetni az egészséges táplálkozást a koplalástól. Ha egy várandós nő megvonja magától az ételt, a születendő gyermek is elveszíti a tápanyagforrását.
Lényeges továbbá, hogy a gyakori vizelési inger ellenére is megfelelő mennyiségű folyadékot vigyen be a szervezetébe a kismama. Továbbá fontos az is, hogy minden alkalommal látogassa meg a mosdót, mikor jelentkezik az inger, ellenkező esetben húgyúti fertőzés alakulhat ki.
Mire kell odafigyelned a magzat 25 hetes korában?
Hallgass a szívedre és a tested jelzésire. Vannak akik úgy gondolják, hogy kisbabájukat felzaklatná, ha például curry-t fogyasztanának. Nem igazán! A baba nem érzékeli közvetlenül a curry ízét. Csupán az aromája fog a magzatvízbe jutni. Tehát hajrá és nyugodtan használj kedvedre friss fűszernövényeket és szárított fűszereket. Ezek a korai ízélmények hasznosak lehetnek, amikor a kicsi elkezdi a hozzátáplálást.
Dagadnak a bokáid? Két megoldás következik, amelyek tökéletes ellentétei egymásnak. Az egyik, hogy ülj le és polcold fel a lábaidat és a bokákat, a másik, hogy tégy egy sétát! A lábak megemelése enyhíti a lábak feszülő érzését. A séta során pedig a vádli mozgása serkenti a lábak véráramlását, ami által a vér könnyebben áramlik a test más részeibe. Feltétlenül konzultálj orvosoddal, ha aggodalmad támadna ezzel kapcsolatban, vagy ha arcodon és/vagy kezeden is tapasztalsz vizesedést!
25 hetes magzat tesztek
A magzat 24-28. hetes kora között kell megtörténnie a cukorterheléssel egybekötött labor- és vizeletvizsgálatnak, feltétlenül keríts erre sort, amennyiben még nem tetted meg. A havonta esedékes védőnői tanácsadásról és szakorvosi konzultációról se feledkezz meg, elképzelhető, hogy már régen voltál a veled foglalkozó szakembereknél.
Kapcsolódó cikkek