Babahordozás - Kendő vagy kenguru?

Babahordozás: kendő vagy kenguru?

0-4 hónap
Cikk
Szep. 29, 2020

Eltérnek a vélemények arról, hogy a hordozás mely formája a legjobb a baba és a mama számára. 

Babahordozás: babahordozó kendő vagy kenguru? Mit válasszunk?

 

Már a baba születése előtt is sokakat foglalkoztat a hordozás téma, ráadásul manapság már annyi lehetőség van a kicsi „hurcolására”, hogy bizony komoly dilemmát okozhat, melyiket is válasszuk. Összeállításunkban bemutatjuk a legnépszerűbbeket.

 

Ezért nem ajánlják a kengurut

Kenguru vagy hordozókendő – e két babahordozási eszköz bizony nem ugyanaz. Bár mindkét kellék ugyanazt a célt szolgálja, mégis egy „hagyományos” kenguru aligha felel meg az ortopédiai követelményeknek. A kenguruban a kicsi csupán egy keskeny anyagrészen ül, egy helyes hordozó viszont az egyik térdhajlattól a másikig támasztja alá a baba combját és fenekét. Miután a kenguru nem alkalmas arra, hogy a baba megfelelő terpeszszélességben és helyes alátámasztásban helyezkedjen el benne, ennek használatát nem is ajánlják a szakemberek. Ráadásul az is előfordul, hogy a gyermek kifelé, vagyis az anyukának háttal van a kenguruban, mondván, hadd nézelődjön. Ez nemcsak, hogy nem támogatja megfelelően a baba ortopédiai fejlődését, nincs lehetősége arra sem, hogy a külvilág még számára oly ijesztő ingerei elől elbújjon.

 

A testkontaktus jelentősége

Szakértők szerint a hordozásnak a gyermek lelki fejlődésében is kiemelkedő a szerepe. A hordozókendő használatát többek között olyan neves szakemberek is ajánlották, mint Dr. Ranschburg Jenő pszichológus, aki szerint a gyermek szervezetét szeretethormonok árasztják el, amikor az édesanyja melegét érzi. Az anya közelségének köszönhetően a kicsi nem szorong, sokkal inkább magabiztosabban és kíváncsian fordul a még ismeretlen világ felé. A manapság egyre gyakrabban hallott gyermeknevelési irányzat, a kötődő nevelés szerint a testközelség, a baba szeretgetése és ölelése éppolyan fontos, mint a gyermek táplálása.

 

Milyen hordozót válasszunk?

Szerencsére ma már mindenki megtalálhatja a maga és a gyermeke számára legmegfelelőbb babahordozót.

  • Az újszülöttek hordozásához kiválóan alkalmas a rugalmas kendő. Egyesek úgy vélik, hogy éppen előnyében rejlik a hátránya, vagyis pont a rugalmassága miatt nehezebb a megkötése. Ugyan a legtöbb használati utasításban azt olvashatjuk, hogy 7-9 kilóig ajánlott e kendő használata, ám már az 5-6 kilogrammos babákat sem támasztja megfelelően, a súlyuk miatt ugyanis lazulhat a kötés. A rugalmas kendő elöl hordozásra alkalmas.
  • Szövött kendőben az anya ugyanúgy hordozhatja újszülöttjét, mint akár 4 éves kisgyermekét. A szövött kendőben a kicsi kerülhet előre, csípőre és hátra is. E hordozó használatának egyetlen nehézsége a megkötés lehet, de ennek megtanulásában ma már szakemberek segítségét is kérhetjük.
  • Gyakorlatilag a szövöttnek az egyik változata a karikás kendő, amelynek a karikás megoldásnak köszönhetően egyszerűbb a megkötése, ráadásul bármikor állítható is. Elöl- és háton hordozásra is alkalmas, de „fő profilja” a csípőhordozás.
  • Léteznek csatos hordozók is, amelyek már nem kendők, állítható pántjaikkal és csatjaikkal sokkal inkább hátizsákra emlékeztetnek. Noha némelyik gyártó ajánlja is, újszülött gyermek hordozására nem igazán alkalmas, hiszen nem tudja úgy körbeölelni a babát, mint egy kendő. Elöl és hátul is hordozhatunk benne.

Az igen népszerű mei tai ugyan elöl hordozásra is alkalmas, mégis kényelmesebb vele a háton hordozás. Ez gyakorlatilag nem más, mint egy nagy teherbírású anyagból készült téglalap, amely négy sarkánál egy-egy pánt található. E hordozó felhelyezése roppant egyszerű, hiszen a felső pántokat csak a vállunkra, az alsókat pedig a derekunkra kell kötnünk.

 

Íme, a hordozás fontos szabályai!

  • A kicsi gerince, feje, háta, csípője legyen megfelelően alátámasztva!
  • Figyeljünk a hordozott baba helyes lábtartására!
  • Ha elöl hordozunk, sose tegyük nekünk háttal a babát a hordozóba!

Fontos, hogy a szülő is komfortosan érezze magát gyermeke hordozása közben, így a 7 kilónál nehezebb babát az anya már ne előre, hanem inkább a hátára vagy a csípőjére tegye! Érdemes szem előtt tartani azt is, hogy miután a csípőhordozás féloldalas terhelést ad, érdemes váltogatni, mikor melyik oldalra kerüljön a kicsi.

 

 

Autózás babával                          

Ma már nem ritka, hogy az autós hordozó egyben a babakocsiszett egyik eleme, amit az utazáshoz csak le kell venni a babakocsi vázáról, majd becsatolni az autóba. Ez ugyan biztonságosnak mondható eszköz, viszont a szakemberek azt tanácsolják, hogy maximum háromnegyed órát legyen ebben a csemete, miután a félig ülő helyzet megterheli a gerincét, pláne akkor, ha még egyébként magától nem ül. Tehát, ha hosszabb útra indulunk, az utazási időbe feltétlenül kalkuláljuk be a 10-15 perces pihenőket is, amely során a babát kivesszük. Az autós hordozóban egyébként a csemete az anyósülésen is utazhat, de ekkor két szempontra is figyelnünk kell: az egyik, hogy menetiránynak háttal kössük be, és ha van légzsák azon az oldalon, az utazás előtt mindenképpen kapcsoljuk ki! A később használatos autósülés kiválasztásakor többek között már olyan szempontokat is mérlegelnünk kell, hogy mennyi idős, milyen magas és hány kiló a gyermek.

Kapcsolódó cikkek

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
image

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
szuletesi_anyakonyvi_kivonat_taj_kartya

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details A fehérje és a baba
Cikk
A fehérje és a baba

A fehérje és a baba

A babák fejlődésében a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyasztanak – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid
Cikk
image

Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid

Az anyatej egyedi összetételéről már nálunk is olvashattál. Ma már tudományosan igazolt tény, hogy az élet első hat hónapjában az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a kisbabák számára.

View details Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk
Cikk
Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot

Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk

Kíváncsi vagy, hogyan lehet megelőzni a refluxot csecsemőknél, vagy mi a baba normál testhőmérséklete?

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

View details Amit a fejésről tudni érdemes
Cikk
Amit a fejésről tudni érdemes

Amit a fejésről tudni érdemes

Számos oka lehet annak, hogy nem tudod a melledből táplálni a gyermeked, de szeretnéd, ha anyatejet kapna. Cikkünkben elolvashatod, hogyan tudnád lefejni és tárolni az anyatejet!

View details A pelenkaválasztás dilemmája
Cikk
Az egyik leggyakoribb tevékenység kisbabás életedben a baba pelenkázás lesz, ezért érdemes végig gondolnod a lehetőségeidet.

A pelenkaválasztás dilemmája

Eldobható, mosható vagy esetleg valamilyen harmadik, alternatív megoldást fontolgatsz kisbabád tisztába tételére? Van miből választani, mi pedig szívesen segítünk eligazodni közöttük.

View details A fehérje mennyisége és az anyatej minősége
Cikk
A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

Mivel a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként más és más összetételű táplálékra van szüksége, az anyatej mindig az aktuális igényekhez igazodik.

View details A négy hónapos baba fejlődése
Cikk
negy-honapos-baba-fejlodes

A négy hónapos baba fejlődése

A babák fejlődése során négy hónapos korban a gyermek számára gyakorlatilag kinyílik a világ.

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details Az egy hónapos baba fejlődése
Cikk
1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját.

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat