img

Baba és anya születik

0-4 hónap
Cikk
Júl. 9, 2021

Új, anyai identitásod egy hosszú folyamat eredményeként válik egyre erősebbé, éppen úgy, ahogyan a babáddal való kapcsolatotok is.

„Ki ez a kis manó itt rajtam? Ő volt eddig a hasamban? Hát így néz ki? Akkor én most már tényleg anya vagyok? … és akkor mi most már nagyon szeretjük egymást?”  

Igen, mások fejében is cikáznak ilyen és ehhez hasonló gondolatok, amikor megszületik kisbabájuk, nem csak a tiedben. Lehet, hogy nem pontosan ezeket a kérdéseket tetted fel, vagy nem így tetted fel, vagy fel sem tetted, lehet, hogy meg sem fogalmaztad, még magadnak sem, csak érezted, hogy tele vagy kérdésekkel. Ezek a kérdések, és az ezekből következőek, valamint a belőlük fakadó bizonytalanságok pedig lehet, hogy ott piszkáltak akár hetekig, hónapokig.  

„Valóban ilyenekre gondoltam, amikor megszületett, ezek jártak a fejemben? … Az hagyján, hogy akkor azonnal talán még nem éreztem, hogy anya lettem, és szeretjük egymást, de elképzelhető, hogy még most sem érzem olyan egyértelműen, olyan mindennél biztosabban?” 

Kötődés, kapcsolódás, ősbizalom, anyai szeretet, anyai ösztön. Ismered a szavakat, tudod, hogy milyen fontosak, és tudod, hogy neked is értened vagy talán inkább érezned kellene, hogy mit is jelentenek, hiszen minden anya érzi, de Te valahogy mégis bizonytalan vagy a tartalmukban.  

Nagyon elterjedt az a kép a köztudatban, hogy abban a pillanatban, amikor először megpillantod kisbabádat, minden megváltozik benned. Hirtelen minden világossá válik, mindent megértesz, amit eddig a föld összes anyukája értett, még a szülés a fájdalmát is hirtelen elfelejted, a sebeket a testeden, a lelkeden, a kimerültséget, és hirtelen elönt a babád iránt érzett földöntúli szeretet, és innentől anyai ösztönöd diktálja neked, hogy mikor, mit kell tenned. 

Ha ez valóban így van, akkor ebbe a képbe hogyan illik bele az, hogy amikor először rád tették, csak arra tudtál gondolni, hogy ájulásközeli állapotban vagy a kimerültségtől, és mindjárt le fog csúszni rólad ez a kisbaba, és Te biztosan nem fogsz tudni utánakapni? Hogyan illik bele ebben a képbe, hogy Te leginkább csak azt érezted, mikor először rádtették, hogy éppen megy ki belőled a fájdalomcsillapító, és Te nagyon remegsz, a fejedet sem tudod felemelni, hogy rendesen megnézd, és egyetlen vágyad, hogy valaki vegye már le rólad ezt a kisbabát? Az a kép, hogyan illik bele, hogy az első jó néhány alkalommal, amikor bekapja a mellbimbódat, szinte üvöltenél a fájdalomtól, úgy megszívja, és arra gondolsz, hogy ki ez a pici, és miért nem hagy békén, miért kell neked ezt csinálnod, hagyja már békén a testedet? Az hogyan férhet bele, hogy a csecsemős osztályon nem a babád fejét próbálod megtalálni a sok babafej közül, hanem a kis névtáblákat nézegeted, mert anyai ösztönöd még abban sem segít, hogy megtaláljad a Te kisbabád? 

Belefér. Ez mind belefér, és még ennél cifrábbak is beleférnek. Annál is inkább, mert a köztudatban elterjedt képpel ellentétben ezek a valóság képei, amik adott esetben meg is férhetnek a csodálatos első találkozás – mások előtt is vállalt – képeivel, bármennyire ambivalensek is legyenek egymással. Daniel Stern amerikai pszichológus, aki sokat foglalkozott babákkal és édesanyákkal, kimondta, hogy bizony a szülés pillanatában a legtöbb „technikailag” pár másodperce anyává vált nő még bizony egyáltalán nem kötődik kisbabájához. Lát a babájában „valami mélyen ismerőset, de valójában mégis idegen” a számára. Tehát ne ijedj meg, ha először keverednek benned a jó és rossz érzések, de akkor sem, ha Te egyáltalán nem tudsz megfogalmazni valamilyen „Abban a pillanatban, amikor először megpillantottam, éreztem, hogy …” kezdetű, világmegváltó csodaérzést tartalmazó mondatot, mert ez is belefér, sőt, valójában ez a gyakoribb. 

Sőt akkor se ijedj meg, ha a bizonytalanságod egyhamar csak nem akar elmúlni, és Te csak vársz, és vársz, és vársz azokra a csodálatos érzésekre. Arra, hogy fülig beleszeress kisbabádba, arra, hogy igaziból anyának érezd magad, és arra a megnyugtató érzésre, hogy tudod, az anyai ösztönöd minden kérdésedre választ ad, minden felmerülő bizonytalanságodban irányt mutat, vagy ha esetleg mégsem, kisbabáddal majd megtaláljátok a megoldásokat. Ezeknek az érzéseknek a megérkezése egy hosszabb folyamat eredménye. Magjuk a formálódó anyai identitás, amiből ki tudnak nőni, fejlődni tudnak, és egyre erősebbé tudnak válni a várva várt érzések. Daniel Stern szerint ennek az identitásnak a megszilárdulásához pedig az anyai felelősséggel való szembesülés szükséges, így új identitásod anyai kötelességeid teljesítése közben alakul, formálódik. Így ír erről a folyamatról: „Legtöbben fokozatosan, újra és újra egyre növekvő bizonyossággal „válnak anyává”, hónapok alatt. Új öntudatuk a terhesség egy adott pontján kezdődik, majd markánsabban kiteljesedik a baba megszületésével, végül teljes intenzitását a babáról való néhány havi gondoskodás után éri el – a legtöbb kismama ekkor jön rá, hogy már önmaga is anyának tekinti magát. Ennek a felismerésnek minden egyes lépése teljes értékű, és minden egyes lépés hozzáad valamit az anyai azonosuláshoz.” … és ez a folyamat teljesen egyedi, mindenkinél más. Más a tempója, más az intenzitása, mások azok a bizonyos lépések.  

Ha pedig valami miatt mégis azt érzed, hogy ez nagyon lassan, vagy nehezen megy neked, amennyiben van rá módod, érdemes beszélgetned saját anyukáddal, sőt, nyugodtan kérheted szakember segítségét is. Anyukád saját anyává válásának története, valamint hozott anyamintáid felismerése, tudatosítása, már önmagában sokat segíthetnek neked a benned zajló folyamatok megértésében, és ezáltal az esetleges elakadásaidon való továbblendülésen. Hasznos segítséget nyújthat továbbá pszichológus is, aki kérdéseivel, iránymutatásaival segíthet rávilágítni a benned zajló folyamtokra, összefüggésekre.

Bárhogyan is alakul a Te anyává válásod története, bármit is gondolsz, bármit is érzel, vagy nem érzel alatta, teljesen belefér. Légy türelmes, adj magadnak, magatoknak időt, hiszen nem lehet úgy kapcsolódni valakihez, hogy még nem is ismered. Ez nem csak babádra igaz, hanem az új, anyaszereppel bővült önmagadra is. Minden egyes együtt töltött perccel közelebb kerültök egymáshoz babáddal, és Te is az új anyai valódhoz, hiszen ekkor már anyaként vagy ott vele. Így épül és erősödik kettőtök kapcsolata, alakul ki a kettőtök közötti kötődés, és így születik meg új identitásod, válsz anyává, és ezzel a folyamattal egyidejűleg napról napra jobban fogjátok szeretni egymást, és Te is az új önmagadat

Felhasznált irodalom: Stern D. (1998). Anya születik. Budapest: Animula Kiadó 

Ha szeretnél többet megtudni az Anyahangoló munkásságáról, fedezd fel blogFacebook és Instagram oldalaikat is!

Kapcsolódó cikkek

View details A baba cumisüvegből történő táplálása
Cikk
A baba cumisüvegből történő táplálása

A baba cumisüvegből történő táplálása

A cumisüvegből való táplálás könnyűnek tűnhet, de sok mindenre kell odafigyelni.

View details Fürdetési kisokos újszülött babához
Cikk
Így fürdesd újszülött kisbabádat

Fürdetési kisokos újszülött babához

Az első fürdetés egy újabb kis lépés a kötődés kialakulásában, mégis, a legtöbb szülő nagyon izgul előtte.

View details Apa-görbe rezíliencia
Cikk
Hajrá szülők

Apa-görbe rezíliencia

Az olyan nem férfias dolog, hogy a dolgok nincsenek rendben. Miért? Mert, ha nincsenek rendben, akkor rendbe kell tenni. Kell egy megoldás.

View details Így kezeld a látogatókat az első hetekben
Cikk
 Így kezeld a látogatókat az első hetekben

Így kezeld a látogatókat az első hetekben

Ha túlterhelt anyának vagy apának érzed magad a szülés után tobzódó babalátogatások miatt, ne pánikolj!

View details Hogyan segíthetsz babádnak hasfájás idején?
Cikk
Hogyan segíthetsz babád hasfájásán?

Hogyan segíthetsz babádnak hasfájás idején?

Csecsemőkori hasfájásra gyanakszol? Amíg biztosan nem tudod, hogy mi van a háttérben, addig is pár lehetőség, amivel enyhítheted nyugtalan babád fájdalmát.

View details Az anyák régi és új barátai
Cikk
Hajrá szülők

Az anyák régi és új barátai

Anyaként időnként rád törhet az érzés, hogy hiányoznak a régi barátaid, a mély beszélgetések, a kalandok, de mégsem tudod bűntudat nélkül másra hagyni babádat.

View details Mi tehetsz csecsemőkori reflux esetén?
Cikk
Mi tehetsz csecsemőkori reflux esetén?

Mi tehetsz csecsemőkori reflux esetén?

A csecsemőkori reflux a leggyakoribb emésztési probléma a kisbaba első életévében. Íme pár ötlet a reflux tüneteinek enyhítéséhez.

View details Tippek az újszülött mosdatásához
Cikk
Tippek az újszülött mosdatásához

Tippek az újszülött mosdatásához

Néhány baba az első pillanattól imád fürdeni, míg másoknak több időbe telik, mire megkedvelik. Az ő számukra jó megoldás lehet a mosdatás.

View details Így szereld le a szoptatási beszólásokat
Cikk
Így szereld le a szoptatási beszólásokat

Így szereld le a szoptatási beszólásokat

Eleged van abból, hogy mindenki kifejti a véleményét a szoptatási szokásaidat illetően?

View details Szoptatási nehézségek és megoldásuk
Cikk
Szoptatási nehézségek és megoldásuk

Szoptatási nehézségek és megoldásuk

A szoptatás rendszerint egy tanulási folyamat, ami sokszor nehézségekkel jár. Íme pár ötlet, ami segíthet a szoptatási nehézségekben.

View details Anyák és az éjszakai műszak
Cikk
Hajrá szülők

Anyák és az éjszakai műszak

Anyának lenni azt jelenti, hogy készenlétben kell állnod a nap 24 órájában, minden pillanatban, tettre készen, még éjszaka is.

View details Tippek babád ideális alvási rituáléjához
Cikk
Tippek babád tökéletes alvási rituáléjához

Tippek babád ideális alvási rituáléjához

A csecsemők alvási szokásai igazán változóak, gyakran okozva ezzel álmatlan éjszakákat a szülőknek. Íme pár altatási tipp, ami segíthet, hogy babátok átaludja az éjszakát.

View details Mit takar az egészséges étrend szoptatás alatt?
Cikk
Egészséges étrend szoptatás alatt

Mit takar az egészséges étrend szoptatás alatt?

Az egészséges táplálkozás szoptatás alatt kisbabád egészségét szolgálja. Íme pár tipp, hogy milyen ételek ajánlottak és melyek fogyasztása nem javasolt a szoptatás alatt.

View details Újdonsült anyai érzések
Cikk
Így birkózz meg az újdonsült anyai érzésekkel!

Újdonsült anyai érzések

Egy gyermek érkezése és a szülővé válás a legtöbbünknek egy érzelmi hullámvasút. Íme 10 jellemző szülés utáni lelkiállapot, melyet sok elsőbabás anyuka, így valószínűleg te is átélsz.

View details Hogyan adjunk babamasszázst?
Cikk
Babamasszázs lépésről lépésre

Hogyan adjunk babamasszázst?

A babamasszázs nagyszerűen segít a kicsiknek ellazulni és a pocakbántalmakat is megoldja.

View details Csak ezt a napot éljem túl
Cikk
Hajrá szülők

Csak ezt a napot éljem túl

Van olyan nap, mikor minden rossz, és a szomszéd néni is beszól a neveletlen gyereked miatt, és Te csak arra tudsz gondolni, hogy „Csak ezt a napot éljem túl!”.

View details Miért sírnak a kisbabák?
Cikk
Miért sírnak a kisbabák?

Miért sírnak a kisbabák?

Nem tudod, miért sír a kisbabád? A következő szempontokkal segítünk kideríteni, hogy mi lehet az oka.

View details Hogyan enyhítsd kisbabád hasfájását?
Cikk
Hogyan enyhítsd kisbabád hasfájását?

Hogyan enyhítsd kisbabád hasfájását?

A csecsemők problémáikat leginkább sírással tudják kifejezni és vannak érzékenyebb kisbabák, akik sajnos többet sírnak.

View details Ki a győztes az anyák versenyében?
Cikk
Hajrá szülők

Ki a győztes az anyák versenyében?

A csendben nézelődő vagy alvó baba láttán mindenki elismeréssel mosolyog rád. Ez a bók neked szól, az anyukának, aki mindent jól csinál...

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat