A magzat harmadik hete
Megkezdődött a nagy utazás. Még semmi sem látható, ám ez nem jelenti azt, hogy ne zajlanának hatalmas változások a testedben.
A 3 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 3. hetében?
Kisbabád szíve már dobog! A petesejt és a hímivarsejt találkozása óta eltelt időben végbement a sejtosztódás és a harmadik hét végére a méh nyálkahártyájába történő beágyazódás is megtörténik. A sejtosztódás folytatásaként kialakul az úgynevezett embriópajzs, amely egyelőre egy picike foltnak tűnik csak, ám valójában igen összetett képződmény. Az embriópajzs 3 csíralemezből áll. Ezekből fognak kialakulni a test különböző részei. Hihetetlen mi mindent tudunk már a tudománynak köszönhetően - a belső lemezből, azaz az endodermából fog kialakulni az emésztőtraktus, a máj, a hasnyálmirigy és a légző szervrendszer részei. A középső lemezből, azaz a mezodermából, alakul ki a csontváz, a szív, a kiválasztó rendszer és a nemi szervek. A mezodermában található a gerinchúr, amely felfogható egy átmeneti jellegű gerincoszlopnak, amelyből a központi idegrendszer, az agy és a fej fog kifejlődni. A külső lemez, más néven ektoderma, az idegrendszer és annak járulékos szerveiért felel, ilyenek például az agy, a csontvelő, de a bőr, a körmök és a haj is. Az embriópajzs a harmadik terhességi hét kezdetekor 0,4 mm átmérőjű, a hét végére pedig 1,5mm-2,5mm átmérőjűre növekszik.
Mi történik az anyuka testével a terhesség 3. hetében?
A menstruációd nem jelentkezik a várt időben. Először valószínűleg nem gondolsz semmi különösre. De aztán... mi van, ha? Eldöntöd, hogy terhességi tesztet vásárolsz, amelynek az eredménye pozitív. Gratulálunk! Életed egyik legcsodálatosabb kalandja veszi kezdetét. Számodra egyelőre nincsenek látható jelei annak, hogy testedben milyen változások zajlanak, ám ezek célja szervezeted felkészítése a terhességre.
Mire kell odafigyelned a magzat 3 hetes korában?
Az, hogy vigyázz magadra és odafigyelj a táplálkozásodra most fontosabb lesz, mint valaha. Az egyik kérdés, ami felmerülhet benned: “Szükséges-e kettő helyett ennem?”. Szerencsére a várandósoknak nem szükséges kettő helyett, tehát kétszer annyit enniük a korábban megszokott adagokhoz képest. Mindenképpen fontos lenne viszont, hogy jó minőségű ételeket válassz, amik az összes fontos tápanyagot tartalmazzák. A terhesség korai szakaszában két tápanyag kulcsfontosságú a magzat megfelelő fejlődésében, ezek a vas és a folsav.
A folsav segít csökkenteni az igen komoly következményekkel járó velőcső záródási rendellenesség előfordulásának kockázatát. Továbbá az új sejtek kialakulásában is szerepet játszik. A sötétzöld színű leveles zöldségek, mint például a spenót vagy kelkáposzta különösen sok folsavat tartalmaznak. Megfelelő folsav forrás a szárított bab és borsó, narancs, folsavval dúsított gabonafélék és gabonapelyhek. Különösen a várandósság első heteiben létfontosságú a folsav megfelelő bevitele, mivel ebben az időszakban fejlődik ki a velőcsőből a gerincoszlop és az agy.
A terhesség időszakában a szervezet vasszükséglete megemelkedik, így ennek megfelelő bevitele nagyobb odafigyelést igényel. Az új élet miatt az anyai szervezetben a vér mennyisége megemelkedik, hogy elegendő tartalékot képezzen a magzat és a méhlepény számára. A vas szerepet játszik a vér oxigén szállításában, a sejtosztódásban, és felelős kisbabád megfelelő növekedéséért.
A legjobb vasforrások a különböző húsok, úgy, mint a vörös húsok, halak, baromfik. Szárított borsó, bab és lencse, spenót, szárított gyümölcsök, illetve a vassal dúsított reggeliző gabonapelyhek szintén ideális források. A C-vitaminban gazdag ételek, mint például a narancs, a paradicsom, az eper, segíteni fogják a vas felszívódását a növényi eredetű táplálékokból. Minden esetben kérd ki orvosod, védőnőd tanácsát, amennyiben úgy érzed, hogy vitamin-, vagy ásványi anyag pótlásra van szükséged.
Bizonyos ételek kerülendők a várandósság időszakában. A nyersen fogyasztott tenger gyümölcsei különböző toxinokat tartalmazhatnak, így potenciális kockázatot jelentenek a magzatra nézve. Emiatt átmenetileg búcsút kell intened a kagylónak, sushinak és sashiminek, sőt még a lazacnak is. Ártalmas baktériumokat tartalmazhatnak a félig átsült vagy nyers húsok is. Mosd meg alaposan a zöldségeket és kerüld a majonézt vagy a salátaönteteket, amelyek nyers tojással készültek.
3 hetes magzat tesztek
Érdemes időpontot kérned a szülész-nőgyógyász szakorvoshoz, aki ultrahang készülék segítségével megállapítja majd a várandósságot.
Kapcsolódó cikkek