sportolas-szules-utan

Sportolás szülés után

0-4 hónap
Cikk
Jún. 12, 2023

Akaraterő, kitartás, türelem. Nem árulunk zsákbamacskát, ezek a titkos összetevők ahhoz, hogy újra formába lendülj gyermeked születése után. De azért akad itt még egy-két hasznos tipp, amivel visszatalálhatsz a sportos önmagadhoz!

Gyermeked születése után testednek időre van szüksége, hogy regenerálódjon, hiszen gondolj bele, majdnem egy évig vándoroltak a belső szerveid, tágult a bőröd, a hasizmod! Csodálatos folyamat részese voltál, aminek a végeredményeként világra jött a kisbabád. Most újra a tiéd lett a tested, visszanyerted az irányítást felette. Ne légy türelmetlen, hagyj időt magadnak lelkileg és fizikailag is a visszarendeződésre. Nézzük meg, hogyan és mikortól tudod segíteni ezt a folyamatot, milyen mozgásformákat érdemes végezned és melyek azok, amelyeket inkább kerülj a szülés utáni időszakban.


Sportolás szülés után - hogy és mikortól érdemes visszatérned a sporthoz?


A szülés utáni hat hét a gyermekágyi időszak. Nem véletlenül szerepel ebben a kifejezésben az ágy szó, ez a pihenés, a regenerálódás, a helyrerázódás ideje - már amennyire beszélhetünk ilyenről egy újszülött kisbaba mellett. A szülés (legyen az hüvelyi vagy császár), annak körülményei és az azt megelőző terhesség (különösen az utolsó trimeszter) rendkívül megterhelően hat a szervezetedre, ezért a hathetes nőgyógyászati kontrollig semmiképp sem javasoljuk, hogy megerőltesd magad! Ha ennek ellenére úgy érzed, hogy már nem bírsz várni, akkor egy kis babakocsis séta a parkban éppen elegendő ilyenkor. Ha nőgyógyászod zöld utat adott és te is készen állsz rá, fokozatosan vissza- vagy bevezetheted az életedbe a sportot. 


Milyen mozgásformák az ideálisak és melyeket kerüld?

Ha „frissanyuka-kompatibilis” mozgásformát szeretnél elkezdeni, akkor érdemes előre gondolkodnod - a kis csöppség, akit most könnyedén a karodban ringatsz, sec-perc alatt igazi 10+ kilós vasgyúróvá cseperedik majd, aki még mindig azt gondolja, hogy teljesen természetes, hogy anya a karjaiban ringatgatja, akár órákon át is. Szóval állóképesség fejlesztő, gerinc- és háterősítő gyakorlatok előnyben! Néhány példa: spinning, jóga, gerinctorna, tánc (hastánc, latin táncok), kirándulás, gyaloglás, kerékpározás - mind jó választás.

Úszni szabad! Arra figyelj – az általános uszodai fertőzésveszélyt is figyelembe véve -, hogy az uszoda klóros, hideg vizét az úszás után meleg zuhannyal alaposan mosd le magadról, mert a szag és az íz zavarhatja a babát szoptatásnál.

Nem is kell feltétlenül elmenned otthonról, hogy egy jót mozoghass. Rengeteg szuper gyakorlatot találhatsz a neten, hasizomgyakorlatoknál például alsó lábszáradon elfektetve gyermeked kis súlyzóként is a segítségedre lehet.

Inkább egészségügyi, praktikussági szempontok miatt az elején kevésbé ajánljuk a futást vagy a sok ugrálással járó sportokat. Ennek egyrészt az az oka, hogy a rázkódás nem tesz jót az éppen regenerálódó belső szerveidnek, és egy esetleges gát- vagy hasi műtéti sebnek sem. Másrészt a sok ugrabugra a szoptató anyukák érzékeny és megnövekedett melleinek sem feltétlenül esnek jól – bár erre egy minőségi sportmelltartó megoldást jelenthet.

Ha régi motorosként térsz vissza az edzés világába, akkor már megvan a bevált mozgásformád, amit nyugodtan folytathatsz! Persze készülj fel, hogy nem fog úgy menni az elején, mint a szülés előtti időkben, de ne csüggedj! Fokozatosan emeld a terhelést és meglátod, hogy a kitartásod meghozza gyümölcsét.

 
Milyen hatással van a sport a szoptatásra?

A testmozgástól a tejsavtermelésed megemelkedik, amitől az anyatej íze egy kicsit savanyúbbá válhat. De ez olyan minimális változást jelent, hogy a babád meg sem fogja érezni! Az anyatej mennyiségére sincs hatással a sportolás, de ha véletlenül mégis ezt tapasztalnád, akkor sincs probléma, hiszen ez nem egy visszafordíthatatlan folyamat. Ez esetben próbálj ki egy másik, kevésbé megerőltető mozgásformát!


Hogyan illeszd be a sportolást a napirendedbe?

 Idővel még a legszétszórtabb lányokból is logisztikai zseni anyukák válnak, úgyhogy semmi sincs veszve, ha az elején úgy érzed, hogy nem tudsz másfél órára elszabadulni az etetés-pelenkázás-altatás háromszögből. Itt jönnek a képbe az apukák, nagymamák, testvérek, barátnők, bébiszitterek! 
Van olyan helyzet, hogy épp nem elérhető a felvigyázók segítsége - ilyenkor elmehetsz olyan sportlétesítménybe, ahol külön helyiségben, szakképzett óvónők vigyáznak a gyermekedre, amíg te edzel. Ha nem szeretnél egyetlen pillanatra sem megválni kisbabádtól, jó alternatíva a baba-mama torna. Itt együtt sportolhatsz gyermekeddel.


Végül, útravaló tanácsunk, hogy ne legyenek megugorhatatlan elvárásaid az elején, lépésről lépésre haladj előre. A sportnak ne a fogyási vagy az eredményorientált részére fektesd a hangsúlyt, hanem a felszabadító, feszültség levezető, boldogsághormont termelő hatásaira koncentrálj! Az, hogy mellette erősödsz, és talán fogysz is, csak hab lesz azon a bizonyos tortán.

Kapcsolódó cikkek

View details Újszülött-higiénia
Cikk
Újszülött-higiénia

Újszülött-higiénia

Néhány hasznos tanácsunkkal szeretnénk segíteni Neked az újszülött kisbabád higiéniája kapcsán, hogy megtaláld az egészséges határt a túlzott tisztaság és a túlzott természetesség közt.

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details A csodálatos anyatej
Cikk
A csodálatos anyatej

A csodálatos anyatej

Az anyatej egy szuperintelligens táplálék, amelynek összetétele az újszülött fejlődésévével párhuzamosan folyamatosan változik.

View details Amit a fejésről tudni érdemes
Cikk
Amit a fejésről tudni érdemes

Amit a fejésről tudni érdemes

Számos oka lehet annak, hogy nem tudod a melledből táplálni a gyermeked, de szeretnéd, ha anyatejet kapna. Cikkünkben elolvashatod, hogyan tudnád lefejni és tárolni az anyatejet!

View details Az anyatej a legtökéletesebb táplálék
Cikk
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék

Az anyatej egy szuperintelligens, optimális táplálék az újszülöttek számára. A baba igényeinek megfelelően az anyatej összetétele folyamatosan változik.

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Nem lesz elég az anyatejem?!

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak
Cikk
Breastfeeding - All good for your baby

Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak

A szoptatásról és az anyatej fontosságáról biztosan sokat hallasz, ám arról, hogy pontosan miért is olyan jó kisbabádnak a szoptatás, kevesebbet lehetett tudni, egészen mostanáig!

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details Az újszülött szoptatása alatti étrendről
Cikk
About the diet during breastfeeding of the newborn

Az újszülött szoptatása alatti étrendről

Mit lehet, mit mérsékelj és mi tilos az újszülött szoptatása során? Mikre érdemes odafigyelned? Segítünk!

View details Nyugtalanul alszik a baba éjjel - mi lehet az oka?
Cikk
Does the baby sleep restlessly at night - what could be the reason?

Nyugtalanul alszik a baba éjjel - mi lehet az oka?

Mikor fogja átaludni az éjszakát? Honnan tudom, hogy fázik a baba? Mit tehetek azért, hogy jól aludjon a gyermekem? 

View details A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében
Cikk
The role of protein in baby growth and development

A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérjék nemcsak a babád fejlődésében és növekedésében játszanak kulcsfontosságú szerepet: fogyasztásuk kihat a felnőttkori egészségre is. 

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotics and Antibiotic-Induced Diarrhea

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid
Cikk
image

Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid

Az anyatej egyedi összetételéről már nálunk is olvashattál. Ma már tudományosan igazolt tény, hogy az élet első hat hónapjában az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a kisbabák számára.

View details A rostok szerepe a szülés után
Cikk
rostbevitel-szules-utan

A rostok szerepe a szülés után

A várandósság és a gyermek születése után számos hormonális és fiziológiai változás áll be az újdonsült anyuka testében, ezek közül néhány kellemetlen tünettel járhat. Dr.

View details Értem a kisbabám nyelvét!
Cikk
Értem a kisbabám nyelvét!

Értem a kisbabám nyelvét!

A babád „beszédét” egyedül te értheted igazán. De az sosem egyértelmű, éhes-e még vagy tele a pocak? Böngészd át útmutatónkat, és minden világos lesz!

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat