MyFeed Personalized Content
Terhesség
Cikk
Add this post to favorites

A magzat hatodik hete

Ebben az időszakban változik meg igazán a kismama élete.

Nov. 5, 2022

A 6 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok

 

A hatodik az a bűvös hét, amikor már a kismama „hivatalosan” is várandós anyukává válik, így mind lelkileg, mind pedig testileg el kell kezdenie tudatosan készülni az új szerepre. Ideje nőgyógyászt választani, beszélgetni a védőnővel és meg kell tanulni megfelelően kezelni a terhességgel járó tüneteket is. Kisbabád eszeveszettül növekszik. Picike testében sok-sok izgalmas fejlődési folyamat megy végbe, ezen a héten is. Cikkünkből megtudhatod mik ezek.

 

Hogyan fejlődik a baba a terhesség 6. hetében?

 

Valójában nehéz elképzelni, de a baba ekkor még csupán akkora, mint egy borsószem, ami körülbelül 2-4 millimétert jelent. Elkezd kialakulni az emésztő – és légzőrendszer, megjelennek az első vérerek, fejlődik az immunrendszere és az idegrendszere is. Bármennyire is hihetetlen, már reagál is egyes ingerekre, bár ebből a kismama ebben a szakaszban még semmit sem érez.

 

A bőrszövet is ezen a héten alakul ki. Illetve bármilyen hihetetlen, már minden szerve a helyén van. A látóideg fejlődésén túl a fej formálódása fog zajlani, és elmondható, hogy a fejecske önmagában nagyobb, mint a baba többi része. A szív és a máj is egészen nagy már. A karok és lábak nyúlni kezdenek az embriókra jellemző farok pedig egyre rövidebb lesz. A következő hetekben szép lassan különválnak a kezek és lábak ujjai. Micsoda mozgalmas hét!

 

Mi történik az anyuka testével a terhesség 6. hetében?

 

6 hét telt el az utolsó menstruációd kezdete óta, ami azt jelenti, hogy gyermeked már 4 hete megfogant. Sok nőnek ebben az időszakban lelassulásra van szüksége. Ez a gyakran emlegetett hányingerrel, alvási nehézségekkel és hangulatingadozások megjelenésével magyarázható, amelyek a kevésbé kellemes terhességi tünetek közé tartoznak. A testedben zajló hormonális változások miatt tapasztalhatod az említett jelenségeket, amely teljesen természetes folyamat.

Amennyire lehet, ne erőltesd meg magad! A várandósság ugyan nem betegség, de mégis megterhelő folyamatok mennek végbe testedben. A mindennapok és a munkád során keress alkalmat arra, hogy pihenj egy kicsit.

Vannak, akik a szagokra, míg mások az ízekre lesznek érzékenyebbek, de sokan gyakori vizelési ingerről is beszámolnak ebben az időszakban és nem ritka a gyomorégés sem. Ám vannak olyan kismamák, akik semmi kellemetlenséget nem éreznek. 

A hatodik hétben már elkezd változni a test is, a mellek megduzzadnak, a mellbimbók érzékenysége is gyakori jelenség, sokan pedig már nehezebben veszik fel a nadrágot is a növekvő pocak miatt. A tünetek viszont hamar enyhülnek, így megfelelő szakmai és családi háttér biztosításával nyugodt és kiegyensúlyozott időszak elé nézhet a kismama. 

 

Az első és legfontosabb, hogy a kismama keressen egy olyan nőgyógyászt, akit szívesen felkér a várandósságának gondozására. Azért érdemes már ekkor dönteni a szakember személyéről, mert amellett hogy megnyugtató, praktikus is, ha az egész terhességet ugyanaz az orvos kíséri végig. A vizsgálatok alkalmával ő is megismeri a leendő édesanyát, tudja majd, mit szeretne és pontosan odafigyel minden vizsgálatra is. A lényeg, hogy a kismama bízzon a választott orvosban, és tartsa be az utasításait is. Abban az esetben, ha erre nincsen lehetőség a szülészeti intézményről, tehát a kórházról, klinikáról érdemes tájékozódni, hiszen itt fog  majd történni a várandósgondozás. 

Emellett érdemes elkezdeni a beszélgetést a védőnővel is, akár rögtön az első vizsgálat után, hiszen ezek a hónapok alkalmasak arra, hogy felkészüljenek a leendő szülők az anya és apa szerepre, melyben egy ilyen szakember nagy segítségre lesz. A szakember a szülőkkel lesz a baba érkezése után is, így különösen fontos, hogy mind szakmailag, mind emberileg jó kapcsolat alakuljon ki köztük.

 

Mire kell odafigyelned a magzat 6 hetes korában? 

 

A várandósság során a jód, amely egy alapvető nyomelem, napi szükséglete megemelkedik. A jódhiány káros következményekkel járhat a meg nem született gyermekre, így fontos, hogy figyelembe vedd a saját és születendő kisbabád szükségleteit. A jód bevitelére ideálisak a tengeri halak, a tejtermékek, illetve a hozzáadott jódot tartalmazó só. Ugyan nem javasoljuk a túlzott sóhasználatot, mégis érdemes megfontolni a jódozott só használatára való áttérést, amennyiben eddig nem ezt a típust választottad. Beszéld át szakemberrel a jóddal kapcsolatos kérdéseidet!


 

6 hetes magzat tesztek

 

Ekkor zárja ki a nőgyógyász a méhen kívüli terhességet, és állapítja meg azt, ha esetleg ikrekkel várandós a kismama. Ha még nem történt meg, érdemes HCG-, valamint progeszteron tesztet is csináltatni, hiszen a hormonszintnek is nagy szerepe van a terhesség normális lefolyásában. A progeszteron szintje folyamatosan emelkedik a terhesség alatt, a HCG hormonok jelenlétének pedig az első trimeszterben kell növekednie, ezekre az értékekre érdemes odafigyelni.  

 

 

Rate this article

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

MVP Logo

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

  • Letölthető kisokosok

    Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

  • Hírlevél feliratkozás

    Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

  • Szakértői támogatás

    Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

  • Kuponok és ingyenes termékminták

    Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat