A magzat huszadik hete
A magzat szíve erősebben ver, a súlya pedig folyamatosan gyarapodik.
A 20 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
Ezen a héten annyi minden történik a pocakodban, hogy valószínűleg egy kis szusszanásra lesz szükséged miután végigolvasod a részleteket. Lássuk, pontosan mik is ezek!
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 20. hetében?
A kicsi hihetetlenül intenzív növekedésbe kezd. Különösen igaz ez az agy állományára, ami szintén gyors fejlődésre kapcsol. A növekedésnek köszönhetően a fej már kevésbé tűnik olyan nagynak, mint a korábbiakban. Ha a baba kislány, a petefészkek kezdetleges sejtjei ezen a héten 7 millió petesejtet hoznak létre! Ez a kezdeti szám azonban le fog csökkeni a születésig nagyjából 2 millióra. Ezen a héten már látható a baba szemöldöke, illetve némi haj is a kobakján.
Mi történik az anyuka testével a terhesség 20. hetében?
Már érezhetőek a magzatmozgások? Hogy minél inkább élvezhesd ezeket a perceket, dőlj le egy kicsit a kanapéra, vagy ülj le egy kényelmes helyre és relaxálj. Így sokkal egyértelműbben érezheted a mocorgást. A legtöbb magzat este 8 és 11 között a legaktívabb. Persze türelemre most is szükség van, hiszen kezdetben a magzatmozgások igen gyengédek, inkább csak finom ütögetésre vagy verdesésre emlékeztetnek. A határozott rúgások nagyjából a 25. héttől várhatóak. Ezután néhány héttel fogja majd a leendő apuka is megélni ezeket a csodás pillanatokat.
Eljött a lábgörcsök és a lábak zsibbadásának időszaka, hiszen a kismama egyre nagyobb súlyt cipel, ami megviseli a lábait. A görcsöket okozhatja tartós, nem megfelelő testhelyzet, a kevés folyadék fogyasztása vagy akár a magnéziumhiány is. Ebben az időszakban légszomj is jelentkezhet, mivel a mellkas térfogatát az egyre jobban növekvő méh csökkenti. Ha túl gyakran fordul elő, érdemes jelezni ezt a nőgyógyász felé.
Mire kell odafigyelned a magzat 20 hetes korában?
Valószínűleg említették már neked, hogy a fluorid hasznos nyomelem számodra is, illetve születendő babád fogacskái számára is. A fluoridos víz fogyasztása várandósság ideje alatt követendő példa. Azonban mindenképpen egyeztess orvosoddal a fluoridos étrendkiegészítőkről, hiszen a fluorid túlzott bevitele káros is lehet. Flurodiot tartalmaznak bizonyos ásványvizek, különböző tengeri élőlények, például rákok vagy garnélák, illetve a szőlő, mazsola és burgonya.
A magnéziumhiány kifejezetten jellemző erre az időszakra, hiszen a magzatnak egyre több ásványi anyagra van szüksége, melyet az édesanya szervezetéből von el. Érdemes az étrendet is ennek megfelelően alakítani, hasznos például a mandula, a déligyümölcsök és a csipkebogyó fogyasztása, melyek magas magnézium tartalommal rendelkeznek.
Sajnos a macskáknak rossz hírük van a várandósok körében. Egy különösen veszélyes kórokozót - a toxoplasmosist - adhatják át várandósnak és így a magzatnak. Arra ugyan nincsen szükség, hogy megválj kedvencedtől a szülés bekövetkeztéig, bizonyos óvintézkedéseket azonban érdemes megtenni, főként, ha cicád fiatal. A kiscicák ürüléke valóban továbbíthatja a toxoplazmózist. Sajnos ez gyakran megtörténik, anélkül, hogy észrevennénk és igen magas kockázatot jelent a magzat számára, akár halálos is lehet. Így mindenképpen törekedj rá, hogy a cica almát valaki más takarítsa, illetve alaposan moss kezet miután megsimogattad kedvenced. Fontold meg továbbá a TORCH szűrés ismétlését, amely magába foglalja a toxoplazmózis vizsgálatát is.
20 hetes magzat tesztek
A magzat 18-22. hetes kora között kell megtörténnie a második genetikai ultrahangnak. A vizsgálat során a szakember ellenőrzi a magzat szerveinek, szervrendszereinek megfelelő működését és testének anatómiai felépítését, így bizonyosodva meg arról, hogy egészséges, jól fejlődő magzatról van szó. Amennyiben az első trimeszterben valamilyen okból kifolyólag szükség volt TORCH szűrésre, úgy ennek ismétlése indokolt ebben az időszakban is.
Kapcsolódó cikkek