A magzat tizenhatodik hete
Már biztosan megállapítható a gyermek neme és a kismama először érezheti, hogy mocorog a magzat.
A 16 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
Eljött az időszak, mikor már egyértelműen megállapítható, hogy a születendő gyermek kisfiú vagy kislány lesz, így már meg lehet venni az első babaruhákat, lehet gondolkozni keresztneveken és ki lehet találni a gyermekszoba színét.
Ha lenne rá mód, hogy bepillanthass a pocakodba, akkor minden bizonnyal láthatnád, ahogy növekvő gyermeked a hüvelykujját szopizza. Végre képes már a szájához emelni ujjacskáját. Olvass még többet erről a hétről!
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 16. hetében?
A magzat a tizenhatodik hétre jó eséllyel már elérheti a 100 grammos súlyt is, mérete pedig akkora, akár egy avokádóé.
Ez lehet az a hét (vagy esetleg a soron következő hetek), amikor első alkalommal megérzed majd kisbabád mozgását, amennyiben egyelőre még nem tapasztaltad. Ezek a mozgások igen finomak, gyengék, így ne erőteljes érzést várj. Sokkal inkább pillangók szárnyának verdeséséhez, vagy enyhe bugyborékolásra hasonlít ilyenkor a magzatmozgás. Igazán izgalmas és csodálatos élmény, amikor először megtapasztalod.
A magzat a tizenhatodik hétre jó eséllyel már minden izomcsoportját tudja mozgatni, sőt, már a fejét is képes forgatni. Bár a szeme még folyamatosan csukva van, a kívülről érkező fényt képes érzékelni. Folytatódik a csontosodás és az ízületek fejlődése is. Ha az ultrahang vizsgálat alatt a magzat megfelelő pozícióba fordul, a szülők megtudhatják a baba nemét is.
Mi történik az anyuka testével a terhesség 16. hetében?
Gondolhatod, hogy a bizonyos ételek utáni sóvárgás a szervezetedben fellépő tápanyaghiány miatt jelentkezik, pedig ismét a hormonok okozta “mellékhatásról” van szó. Valószínűleg megfigyelted azt is, hogy bizonyos ételek “másnak” vagy akár kevésbé finomnak tűnnek és vannak olyanok, ami nélkül nem tudsz meglenni. Üdvözlünk a várandós testedben. Nincs rendszer vagy szabály ezekre a jelenségekre. Mindemellett törekedj rá, hogy valamennyire szabályozd azt, amit megeszel. Próbáld megtalálni az egyensúlyt, hogy minél jobban gondoskodhass magadról és növekvő gyermekedről.
Jellemző tünet lehet a tizenhatodik hétben a szemek kiszáradása és viszketése, így érdemes szemcseppet használni. A bőr is zsírosabbá válhat, így nem ritka a pattanások és a mitesszerek megjelenése sem, ám érdemes ezek kezelését szakemberre bízni. Egy kozmetikus, ha tudja, hogy kismama érkezett hozzá, a megfelelő készítményeket használja majd a kezeléshez. A bőrrel együtt a haj is zsírosabbá válhat.
Mire kell odafigyelned a magzat 16 hetes korában?
A terhesség során, az A-vitamin bevitele is fontos, viszont nem mindegy, hogy milyen mennyiségben. Nem szabad se túl sokat, se túl keveset fogyasztani. Túlzott bevitele ártalmas a fejlődő magzatnak. Érdemes tudni, hogy bizonyos A-vitaminos bőrgyógyászati készítmények ellenjavalltak várandósok számára. A következő ételek tartalmaznak nagyobb mennyiségben A-vitamint: tej, tejtermékek, vaj, tojás (a sárgája), világos zöldségek, mint például spenót, saláta, petrezselyem, illetve a paradicsom vagy sárgarépa, gyümölcsök közül pedig a narancs vagy más sárga gyümölcsök (kajszibarack, sárgadinnye, mangó)
Elkezdhettek pároddal utánanézni, hogy milyen szülésfelkészítő tanfolyamok érhetőek el, különösen hasznos lehet egy ilyen tanfolyam, ha elsőként születendő kisbabátokról van szó (vagy esetleg több év eltelt az előző szülésed óta). Fontos ismereteket szerezhettek itt a szülésről, a fájdalomcsillapításról, légzés és relaxációs technikákról. Továbbá meglátogathatjátok a szülőszobát, kismama tornán vehetsz részt, és választ kaphatsz a szoptatással kapcsolatos kérdéseidre, illetve más hasznos tanácsokat is kaphatsz ezeken a tanfolyamokon. Ideális helyszíne más párokkal, kismamákkal való találkozásnak is. Kivel mással osztozkodhatnátok jobban élményeitekben?
Mivel már egyértelműen látszik a terhesség a külső szemlélők számára is, érdemes a kisebb gyermekeknek, testvéreknek elmondani, hogy új taggal bővül a család.
16 hetes magzat tesztek
Az integrált teszt nevű kiegészítő vizsgálat különösen fontos lehet azoknál a várandósoknál, akik már elmúltak 37 évesek, hiszen pontosabb becsléssel szolgál a kombinált tesztnél. Amennyiben a szakorvos javasolja a vizsgálat elvégzését és a várandós úgy dönt, hogy ezt választja, úgy 3 lépésben történik vizsgálat: az első genetikai ultrahang (11-13. hét között esedékes) elvégzése után, ugyanazon a napon történik az integrált teszt első, majd a 16. terhességi héten a második vérvizsgálat. A vérvételek mindkét esetben anyai vérvételt jelentenek és különböző biológiai markereket vizsgálnak (pl fehérjék, hormonok). Az integrált teszt során az imént felsorolt vizsgálatok (1. genetikai ultrahang, 1. és 2. vérvizsgálat) eredményeit vetik össze és ezekből az értékekből jön ki a végleges eredmény.
Indokolt esetben ezen a héten történik meg a cukorterheléses vérvétel, illetve ha a preeclampsia szűrés eredménye magas rizikócsoportba sorolt, akkor a 16. hétig kell, hogy elkezdődjön a megelőző kezelés, amely a terhesség legvégéig tart.
Kapcsolódó cikkek