MyFeed Personalized Content
Terhesség
Cikk
Add this post to favorites

A magzat tizennyolcadik hete

Elképesztő, hogy már nem csupán érzékeli a fényt, de ennek az apró kis lénynek már a napi ritmusa is kialakul tizennyolc hetes korára.

Jún. 12, 2023

A 18 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok

 

Ezen a héten esedékes a második genetikai vizsgálat, melyet követően ismét egy nyugodt időszak következik a leendő szülők életében, hiszen újra megbizonyosodhatnak arról, hogy gyermekük megfelelően fejlődik. 

Az idegsejtek sokszorozódásától kezdve az ujjlenyomat kezdemények megjelenéséig több ugrásszerű fejlődés is történik a várandósság 18. hetén. Lássuk, mik ezek!

 

Hogyan fejlődik a baba a terhesség 18. hetében?

 

A várandósság e szakaszában a magzat már elérheti a 150-200 grammos súlyt is. Mérete akkora, akár egy kaliforniai paprika, körülbelül 12,5-14 cm. A bőre alatt zsírréteg elkezd növekedni, így az lassan elnyeri a végleges színét, már a vérerek sem fognak látszódni. 

A terhesség csodálatos folyamata során erre a hétre alakul ki az agy idegsejtjeinek nagy része. Az izmok egyre erősebbé válnak, ezáltal pedig élénkülnek a magzatmozgások. Emiatt hamarosan várható, hogy babád egyes mozdulatait megérezd, ha esetleg eddig nem volt egyértelmű számodra. Sok múlik a kicsi temperamentumán is. Változások történnek a kezecskét illetően is, hiszen kezdenek kialakulni az ujjlenyomatok, illetve megjelennek a körmök is az ujjakon.

Mivel édesanyja pocakján keresztül érzékeli a beszűrődő fényt, kialakul a magzatnak egy napi ritmusa. Ha túl erős a fény, szemhéját összehúzza, de az is előfordulhat, hogy kezét reflexszerűen szemei elé emeli. Ebből kifolyólag lassan megtanul különbséget tenni éjjel és nappal között, ezzel együtt pedig kialakul egy alvási rutinja. 

 

Mi történik az anyuka testével a terhesség 18. hetében?
 

Egészen hihetetlen elképzelni, miközben végigsimítasz a pocakodon, hogy egy aprócska élet fejlődik benned. És, amikor elképzeled a születendő gyermekedet - például, hogy hogyan mosolyog vagy hogyan néz ki - az aztán igazán lenyűgöző élmény, igaz? Elképzelhető, hogy már tisztában vagy a kicsi nemével. Vagy esetleg úgy döntöttetek, hogy a születés után derüljön ki számotokra? Bárhogyan is álltok ehhez a témához, lassan eljön az ideje a második genetikai ultrahang vizsgálatnak. Ennél a vizsgálatnál az orvos ellenőrzi, hogy babád hogyan fejlődik és hogy egészséges-e, illetve azt is meg tudja már állapítani, hogy kisfiú, vagy kislány. Ne keseredj el, ha esetleg úgy alakul, hogy hiába szeretnéd tudni a baba nemét, ő nem mutatja meg magát és így az orvos sem tudja egyértelműen megállapítani. A kicsinek megfelelő szögben kell feküdnie, különben a leggyakorlottabb szülész-nőgyógyász szakorvos sem fogja tudni megállapítani a kicsi nemét.

Mivel a terhesség alatt jelentősen megnő a szervezetben a vér mennyisége, ebben az időszakban tapasztalhatod, hogy enyhén szédülsz. Ez alapvetően nem jelent problémát, ám a biztonság kedvéért érdemes ezt jelezni az orvos felé, hiszen félő, hogy kialakul az úgynevezett terhességi magas vérnyomás. A védőnő minden hónapban ellenőrzi a vérnyomást, így érdemes vele is konzultálni a tünetekről. A várandósság alatti magas vérnyomás karban tartható megfelelő táplálkozással és óvatos, de rendszeres testmozgással. Érdemes sokszor keveset enni, kerülni a túlzottan sós, zsíros ételeket és nassolást.

 

Mire kell odafigyelni a magzat 18 hetes korában?

 

Sajnos a várandósság megzavarhatja a kiegyensúlyozott bélműködést. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a rostokban gazdag étrend, megfelelő folyadékpótlás és mérsékelt fizikai aktivitás rengeteget tud segíteni a székrekedés problémáján. A friss vagy párolt zöldségek, illetve gyümölcsök, továbbá a teljes kiőrlésű gabonakészítmények, különböző magvak és hüvelyesek pedig csodákra képesek. Nagyjából 2 liter folyadék bevitelre van szükség ahhoz, hogy megfelelően hidratált legyél és a salakanyag távozása ezáltal könnyebb legyen. Kezdd a napot egy pohár vízzel, vagy frissen facsart narancs, esetleg grapefruit lével, amiben lehetőleg benne hagyod a rostokat is. A reggeli joghurtodba szánt aszalt szilvát pedig áztasd egy éjszakán át. A szilva természetes hashajtó hatású, amely terhesség alatt is biztonsággal fogyasztható, így sokat segíthet a lelassult bélműködésen. Maradj a várandósságod során is aktív, folytasd a sétákat vagy más mozgásformát, amit már korábban is végeztél. Amennyiben a fenti javaslatok megismerése után is megmaradnak aggodalmaid keresd fel orvosod. Mindenekfelett pedig ne kezdj semmilyen kísérletezésbe anélkül, hogy orvosoddal megvitatnád azt.

Azt a javaslatot kaptad, hogy kalciumban gazdag ételeket fogyassz annak érdekében, hogy csontjaid erősek maradjanak, illetve támogasd kisbabád fejlődését? Nem tudod viszont, hogy mit tegyél, ha laktózérzékeny vagy? Ebben az esetben sokkal kreatívabban kell megoldanod a szükségleteid kielégítését. Sokan a laktózérzékenyek közül kis mennyiségű tejterméket (sajtokat, joghurtot) el tudnak fogyasztani, mivel a feldolgozás során a tejcukor egy része eltűnik. Elérhetőek laktózmentes, illetve csökkentett laktóz tartalmú termékek is. A tejtermékeken túl léteznek kalciummal dúsított élelmiszerek, például kenyerek vagy gyümölcsitalok, tájékozódj az adott élelmiszer címkéjéről. Sötétzöld, leveles zöldségek (beleértve a “tengeri zöldségeket”, például hínár vagy moszatok) szintén tartalmaznak kalciumot.

 

 

18 hetes magzat tesztek

 

A második genetikai vizsgálat 18-22 hetes korban esedékes, melyet minden esetben megfelelő tanúsítvánnyal rendelkező szülész-nőgyógyász szakorvos végez hasi ultrahang segítségével. Ahogy a tizenkettedik héten végzett szűrés esetében, ezúttal is az a cél, hogy ellenőrizzék a magzat megfelelő fejlődését, valamint kiszűrjék és felismerjék az esetleges rendellenességeket, így igen hosszú vizsgálatra kell számítani. A csontok és belső szervek fejlődése mellett a gyermek szívét és orrcsontját is alaposan megvizsgálják.

 

 

Rate this article