Ha hagyod, hogy mások tanácsai elnyomják anyai ösztöneidet, az valójában mindig csak egy oda nem illő darab marad a személyiségedben.

Anyaként is egyensúlyban?

7-8 hónap
Cikk
Május 18, 2021

Ha hagyod, hogy mások tanácsai elnyomják anyai ösztöneidet, az valójában mindig csak egy oda nem illő darab marad a személyiségedben.

Az emberek arra törekednek, hogy életük során fenntartsanak egy bizonyos testi-lelki egyensúlyt, amely gyakorlatilag a megelégedettség állapotával egyezik meg, vagy akár hívhatjuk boldogságnak is. Nőként ezt az egyensúlyt egészen más módon teremted meg azt megelőzően, hogy gyermeked születik, mint azt követően.  A gyerek születése előtt lehet, hogy minden hétvégén összefutottatok a barátokkal, és jókat beszélgettetek, felszabadultan buliztatok, de az is lehet, hogy egy jó könyvvel a kezedben egész hétvégén képes voltál a kedvenc foteledben bevackolva olvasni, esetleg egyszerűen csak pároddal kettesben kirándultál, filmet néztél, finomakat főztél és jókat ettél. A lényeg, hogy valahogyan biztosan megtaláltad a módját annak, hogy fenntartsd az egyensúlyt az életedben és tudtad, hogy milyen szükségleteket kell ahhoz kielégítened, hogy ezt az állapotot elérd, és fenn is tartsd.

Ez az egyensúly azonban az életedben történő változások következtében kibillenhet, nem lehet állandó, így ha meg akarod tartani, vagy újra akarod építeni, akkor alkalmazkodnod kell a változásokhoz.

Kisbabád megérkezése a családotokba, és a tény, hogy egy újabb szereppel - nem is akármilyennel -, hanem az anyaival bővül eddigi életed, meglehetősen nagy változást jelent. Kezdő anyaként sokáig lehet, hogy nem is találod a talajt  a lábad alatt, vagy nem tudod, milyennek kellene lennie ennek az új helyzetnek. Eddig olyan simán ment minden, ha olvasni akartál olvastál, ha bulizni akartál buliztál. Ezeket talán most is megteheted, de csak akkor, ha egy fontosabb dolgot befejeztél, kielégítetted kisbabád minden felmerülő szükségletét, vagyis előállt az új egyensúly: ha kis picurkád eleget evett, aludt, nincs tele a pelus, és még a közös játék is megvolt, akkor lehet olvasni vagy bulizni, persze, ha addig helyetted valaki tud vigyázni rá. Amikor pedig néha úgy alakul, hogy minden adott lenne, van egy szükséglet, ami jobban szolgálja az egyensúly fenntartását, mint a bulizás vagy az olvasás, ez pedig az alvás. 

Emellett azonban előfordulhat az is, hogy - bármennyire igyekszel megteremteni új belső egyensúlyodat -, mégsem érzed valahogy azt a várt belső megelégedettséget, nincs harmónia ebben az új egyensúlyban. Nézzük meg, mi lehet ennek az oka. Vannak dolgok, amiket nem azért teszel meg, mert azt éppen úgy szeretnéd, hanem azért, mert azt gondolod, ha mindent úgy csinálsz, ahogy mások szerint kell, akkor jobban elfogadnak majd. Újdonsült anyukaként, pedig nagyon fontos, hogy tartozz valahová, és elismerjenek, még akkor is, ha mást csinálsz, mint, amit legbelül érzel. Lehet, hogy csak azért nem viszed bölcsibe a gyerekedet, mert a körülötted élők ezt ellenzik, miközben tudod, hogy neked is és a gyereknek is sokkal jobb lenne, hiszen ő vágyik más gyerekek társaságára, te pedig más felnőttekére, de ezeket a gondolatokat elnyomod magadban, megszakítod azokat a belső folyamatokat, amik elősegítenék azt, hogy úgy cselekedj, ahogyan igazán akarsz, amilyen valójában vagy. Ez bármilyen más döntésedre igaz lehet a gyerekkel kapcsolatban, például mindig magadra kötöd, pedig nem szeretnéd, csak minden barátnőd ezt csinálja, vagy pont, hogy hordozni szeretnéd, de nem teszed, mert anyukád szerint a baba aludjon csak a kiságyában. Nem adsz neki cumit, mert mindenhol azt olvasod, hogy nem tesz jót, holott tudod, hogy megnyugtatná, és nem is gondolod azt, hogy ez probléma, vagy a családból mindenki nyomja a cumit a gyerek szájába, míg te nem mersz szólni, hogy ezt nagyon nem szeretnéd. Ebben az új helyzetben, amikor egy babával bővül a család, és te nem úgy cselekszel, ahogy azt szíved szerint tennéd - aminek lehet, hogy nem is vagy tudatában -, akkor folyamatosan megszakítod önmagad, nem sikerül felszínre hoznod az igazi énedet, elnyomod az ösztöneidet, és ez lehetetlenné teszi, hogy kialakítsd az új testi-lelki egyensúlyt, azt az állapotot, ami szükséges ahhoz, hogy magadat felvállalva felszabadultan válj anyává. 

Ma már rengeteg kérdésedre választ kaphatsz az internet segítségével is. Anyuka csoportok ezrei lesik a mondataidat, hogy aztán kedvesen, rosszabb esetben ítélkezve és számonkérve elmondják véleményüket, tanácsaikat az általad felvetett problémákra. Kezdő anyukaként tapasztalhatod, hogy  egy-egy rosszul megfogalmazott segítségnek szánt megjegyzés mennyire el tudja venni az önbizalmadat, és azt érezheted, hogy talán te vagy az egyetlen, aki arra a bizonyos kérdésre nem tudja a jó választ. Fontos, hogy tudd, hogy bármilyen témában kérdezel, legyen az a ‘vigyem bölcsibe vagy ne’, ‘adjak neki cumit vagy ne’ kérdéskörök, mindig lesznek olyanok, akik nyomatékosabban vagy erőszakosabban képviselik álláspontjukat az anyukák között, és ha te kicsit is bizonytalanabbnak vagy kezdőbbnek tűnsz kérdéseddel, akkor könnyen lehet, hogy beindul az anyatársak ítélkezés gépezete. Mindenkinek fontos, hogy érezze, hogy tartozik valahová és elfogadják, bizonyára Te is így vagy ezzel. Ennek legegyszerűbbnek tűnő módja, hogy félreteszed saját véleményed, és nem árulod el például, hogy szíved szerint már holnap indulnál a bölcsibe a gyerkőcöddel, csak azért, mert a többség úgy gondolja, hogy három éves koráig a gyereknek az anyja mellett a helye. Említhetünk számtalan más példát is, legyen szó akár a szoptatásról, altatásról vagy szobatisztaságról. De vajon ez a jó megoldás? Minden csoportban lesznek olyan anyukák, akik másképp gondolkodnak, mást hangsúlyoznak, esetleg negatív megjegyzésekkel illetnek azért, mert nem állsz be az ő elképzelésük mögé. Nem kell hagynod magad meggyőzni, mert megteheted, hogy  bátran képviseled véleményed, és tele kérdésekkel ugyan, de követed az ösztöneidet!

Fritz Perls, a 20. században működő német pszichológus, szerint az ember, és valójában minden élőlény az úgynevezett homeosztázis folyamata révén tudja működését fenntartani. Ez lényegében azt jelenti, hogy szükségleteid kielégítése kell ahhoz, hogy egyensúlyban tudd tartani magadat, viszont a változó körülmények hatására ezek a szükségletek alakulhatnak, bővülhetnek, így neked is alkalmazkodnod kell, hogy megadhass magadnak mindent, amire szükséged van, ahhoz, hogy életed kiegyensúlyozottan élhesd. De vajon, hogyan tudsz alkalmazkodni, hogyan leszel ismét elégedett egy-egy változást követően, mint amilyen az anyává válás folyamata? Perls azt mondja, hogy nagyon fontos a határaink védelme. Ez azt jelenti, hogy tudnod kell mi az, ami hozzád tartozik, mi az, ami tényleg a saját véleményed vagy a saját döntésed, hiszen megteheted, hogy gondolkodás nélkül elfogadsz tanácsokat, szó szerint bekebelezed, és a sajátodként alkalmazod, de valójában mindig csak egy oda nem illő darab marad a személyiségedben, vagy valami olyan zavaró tényező, ami nem engedi, hogy tested és lelked egyensúlyban legyen. Egy kis oda nem illő darabka, épp az a cumi, amit valójában nem akarsz odaadni, az a hordozókendő, amitől kiráz a hideg, ha ránézel, az az intelem anyósodtól, hogy nehogy tápszerrel etesd, és az a sok megszámlálhatatlan kéretlen tanács, vélemény, amit nem mersz nem megfogadni. Ezeket mind meg kell próbálni elengedni, mert nem a te részed, valójában csak gátol abban, hogy kiteljesedj, hogy úgy fejezd ki magad anyaként, ahogy az neked jól esik, hitelesen, meggyőződve, őszintén, belülről. Védd a határaidat, és picit könnyebb lesz egyensúlyoznod az anyaság libikókáján.

Teljesen érthető, ha bizonytalan vagy, tele kérdésekkel, az is, ha megrémít a felelősség, ami azzal jár, hogy kisbabád csak rád számíthat. Nyugodtan kérdezz, kérj segítséget, hallgasd meg mások tapasztalatait, de csak azt használd fel, amit őszintén magadénak érzel. Csak azt, ami nem nyomja el az ösztöneidet, mert a legtöbbet azzal segítesz a babádnak, ha szívből teszed, amit teszel.

Felhasznált irodalom: Perls, F. (2004). A Gestalt - terápia alapvetése. Ursus Libris.

Smith, E. R., Mackie, D. M. & Claypool, H. M. (2016). Szociálpszichológia. Budapest, Eötvös Kiadó.

Ha szeretnél többet megtudni az Anyahangoló munkásságáról, fedezd fel blogFacebook és Instagram oldalaikat is!

Kapcsolódó cikkek

View details Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik
Cikk
Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Gyermeked élete első féléve után óriási kedvvel veti magát a világ nonstop felfedezésébe – a kalandok sorához pedig folyamatos energia-utánpótlásra van szüksége.

View details Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?
Cikk
Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Te is hallottál arról, hogy már a babáknál is kialakulhat ételallergia vagy intolerancia? De hogyan csökkenthetem ezek kockázatát?

View details Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?
Cikk
Mit tegyek ha sírva ébred a baba?

Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Miért sír fel a baba álmában? Jól jönne néhány jó tanács, mert egy kicsit aggódom… 

View details A szeparációs szorongás kezelése csecsemők és kisdedek esetében
Cikk
Treatment of separation anxiety in infants and toddlers

A szeparációs szorongás kezelése csecsemők és kisdedek esetében

A gyermekkori szeparációs szorongás egy igazán embert próbáló jelenség. Segítségül összeszedtünk pár hasznos tippet, hogy minél könnyebb legyen a szeparáció szorongás kezelése.

View details A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla
Cikk
The addition and everything you need to know about it

A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla

Hihetetlen, hogy ez a pillanat is eljött: a babád beléphet az anyatejen túli világba.

View details Tudnivalók a csecsemőkori ételallergiáról és ételérzékenységről
Cikk
Learn about infant food allergies and sensitivities

Tudnivalók a csecsemőkori ételallergiáról és ételérzékenységről

Sajnos ételallergia könnyűszerrel jelentkezhet csecsemőknél is. Az allergia az immunrendszer védelmi mechanizmusa olyan anyagokkal szemben, amiket károsnak tart.

View details Hajrá Apa! - Szülőnek lenni olyan, mint egyedül kóvályogni egy labirintusban
Cikk
image

Hajrá Apa! - Szülőnek lenni olyan, mint egyedül kóvályogni egy labirintusban

Amikor gyermeket várunk, van egyfajta elképzelés a fejünkben a gyermeknevelésről.

View details Kalcium - a csontok építőeleme
Cikk
A kalcium jelentős szereppel bír a csontok épségének biztosításában

Kalcium - a csontok építőeleme

Fontos a kalcium bevitel gyerekeknek, biztosítva az egészséges csontfejlődést.

View details Tudnivalók a BLW (baby-led weaning) módszerről
Cikk
Tudnivalók a BLW (baby-led weaning) módszerről

Tudnivalók a BLW (baby-led weaning) módszerről

Bizonytalan vagy, hogy mikor kezdd el a hozzátáplálás folyamatát? A legtöbb csecsemő 6 hónapos kora körül már készen áll megismerni az új ízeket.

View details A baba kiegyensúlyozott étrendje
Cikk
A baba kiegyensúlyozott étrendje

A baba kiegyensúlyozott étrendje

A babád változatos, kiegyensúlyozott étrendje kulcsként szolgál a fejlődéséhez. Tudod, pontosan milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége?

View details Hány tejfoga van a babának?
Cikk
Hány tejfoga van a babának?

Hány tejfoga van a babának?

A babám arca felhevült, sok a nyála és nyugtalan. Jól jönne néhány tanács, hogyan enyhíthetném a fájdalmát. Egyáltalán mikor jelenik meg az első tejfog?

View details Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről
Cikk
nestle_beba_tej.jpg

Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről

A tehéntej bevezetésének kérdése hamar megfogalmazódik a szülőkben. A szilárd táplálékok mellett a babák étrendjének fontos részét képezik a folyékony tejalapú táplálékok is.

View details Cink és A-vitamin
Cikk
Cink és A-vitamin

Cink és A-vitamin

Tudtad, hogy a babád természetes védekezőképességét az elfogyasztott ételekkel is erősítheted?

View details Megfelelő fehérjék a baba számára
Cikk
Megfelelő fehérjék a baba számára

Megfelelő fehérjék a baba számára

Amíg a babád csak anyatejet eszik, nem kell számolgatnod a fehérjéket – a hozzátáplálás után viszont nem árt résen lenni. Nézzük, mire kell figyelned!

View details Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával
Cikk
A Nestlé Yogolino babapuding kiváló desszert választás

Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával

Receptötlet Nestlé kekszes Yogolino babapuding felhasználásával

View details A szeparációs szorongás időszaka
Cikk
szeparacios-szorongas

A szeparációs szorongás időszaka

Gyanítod, hogy kisbabádat is utolérte a hírhedt szeparációs szorongás? Ne izgulj, ez egy teljesen természetes (és egészséges) állapot! Szülőként kezelni azonban nem mindig egyszerű.

View details Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban
Cikk
8-honapos-baba-taplalas

Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban

Benne vagytok a hozzátáplálás sűrűjében, kóstolgassatok kitartóan, étkezzetek egészségesen és táplálóan, lassanként vezessétek be a glutént.

View details Tippek a bababiztos lakáshoz
Cikk
Tippek a bababiztos lakáshoz

Tippek a bababiztos lakáshoz

Hasznos lehet, ha már a szülés előtt bababiztossá teszitek otthonotokat. Olvassátok át ötleteinket, hogy hogyan tudjátok a lehető legbiztonságosabbá varázsolni a lakást.

View details Miért sír a baba sötétedéskor?
Cikk
Miért sír a baba sötétedéskor?

Miért sír a baba sötétedéskor?

Ahogy besötétedik, minden este ugyanabban az időben sír a baba vigasztalhatatlanul. Talán fél a sötétben? Vagy fáj valamije? 

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat