A csontok minőségét, szerkezetét, erősségét, teherbírását jelentős mértékben a gyermek- és a serdülőkor táplálkozása határozza meg. Fiatalon, a csontfejlődés, csontnövekedés intenzív időszakában, a táplálékkal elfogyasztott megfelelő mennyiségű kalcium segíti az erőteljes csontrendszer kialakulását.
A kalcium teszi ki testünk ásványi anyagkészletének mintegy felét, egy átlagos testtömegű (kb. 70 kg) egészséges férfiban 1000-1200 gramm, egy átlagos testtömegű (kb. 60 kg) nőben 750-850 gramm kalcium található.
Ennek mintegy 99 százaléka található a csontokban és fogakban, fennmaradó része a lágy szövetek sejtjeiben illetve a sejten kívüli folyadékban van.
A táplálékkal szervezetbe jutó kalcium felszívódása nem túl jó, és hasznosulását több tényező is befolyásolja. Ilyen a szervezet D-vitamin ellátottsága, ezért fontos ennek a vitaminnak a biztosítása a csontfejlődés szempontjából is.
Legfontosabb, legbiztosabb kalciumforrásaink a tej és a tejtermékek. Ezekből az élelmiszerekből a kalciumfelszívódás is jó, valamint D-vitamint is tartalmaznak.