MyFeed Personalized Content
7-8 hónap
Cikk
Add this post to favorites

Amit a tejpépekről tudni kell

5
5/5 2 Értékelések

Sokféle tejpép található a boltokban, de a legtöbb anyuka nem igazán tudja, mire valók ezek – pedig hasznosak lehetnek a baba energiapótlásához.

Aug. 30, 2020

Mire való a tejpép? 

 

Kezdjük a lényeggel: ha szoptatsz, nem szükséges tejpépet adnod az anyatej mellé, hiszen az tartalmaz minden szükséges tápanyagot a babád számára. Ugyanakkor négy hónapos kortól a gabonafélék kiegészíthetik babád étrendjét, valamint fogyasztásuk esetén az étkezések között eltelt időt is jobban ki tudod tolni: így könnyebben kialakíthatjátok a napi négy főétkezésből álló rendszert.

A tejpép abban is segít, ha a babád különösen nagy haspók, és 4-5 hónaposan is többször ébred éhesen éjszakánként, vagy emiatt túlságosan korán kel: az esti etetéshez adott tejpép a benne található gabona segítségével jobban eltelíti a kis gyomrot, és pihentetőbben telnek majd az éjszakák.

Ha kisbabád gyorsan fejlődik, és tud ülni, mászik, vagy a járás kezdetének jeleit mutatja, a gabonafélék plusz energiát adhatnak a fizikai fejlődéshez. A világ felfedezése babát próbáló feladat, amelyhez rengeteg energiára van szükség! Ám a tejpép, mely vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag, megfelelő energiaforrást biztosít a baba számára a lassan felszívódó szénhidrátokból. Így tökéletesen fedezi a kis világhódító szükségleteit, akinek majdnem háromszor annyi energiára van szüksége, mint a felnőtteknek – persze a méreteihez arányosítva.

 

Miért jó a tejpép?

 

A tejpépeket elsősorban azért fejlesztették ki, hogy a babákat ebben az életkorban a számukra tolerálható formában lássák el plusz energiával, de emellett hasznos összetevőkben is gazdagok:

  • Bizonyos vitaminok erősítik a babád immunrendszerét, amely igencsak törékeny 6 hónapos és 3 éves kor között.
  • Bőven van bennük vas is, amelyre szintén nagy szüksége van a csecsemőknek.
  • Különböző ízekben kaphatóak, a kissé édestől egészen a savanykásig – így az első lépést jelentik a szilárd táplálékok fogyasztása és az új ízek felfedezése felé.  
  • Összetett szénhidrátokat is tartalmaznak, így változatosabbá és energiadúsabbá teheted kisbabád étkezését.
  • Segítik kialakítani a hat hónaposan ajánlott napi négy főétkezés rendszerét.

 

Gabonafélék – keveset vagy sokat?

A mai ismereteinkkel belegondolni is rossz, de nagyon-nagyon régen jelen volt a társadalomban az a rossz beidegződés, hogy este pár kanál gabona alapú lisztet adtak újszülötteknek az elalvás előtti étkezéshez, és így telítették el a babák gyomrát éjszakára... Azóta számos tanulmány mutatta ki, hogy a gabonafélék túl korai és túl nagy mennyiségben való bevezetése növeli az ételallergia és jövőbeni elhízás kialakulásának kockázatát, így szerencsére ma már nem találkozunk ezzel a tévesen alkalmazott praktikával. 

Fontos tehát várnod, míg a baba eléri a négy hónapos kort, és hasznosítani tudja a gabonafélék tápanyagait! Az ötödik hónaptól viszont 5-10 g (1-2 evőkanál) gabonapépet adhatsz - adagold a reggeli étkezéshez. Hat hónapos kortól, ha a kisbabád egészségi állapota engedi, ez a mennyiség 20 grammra növelhető naponta (3 evőkanál), amit megoszthatsz a reggeli és az esti étkezések között, az energikus nappalokért és nyugodt éjszakákért.

Tudtad? A tejpép különböző B-vitamin csoportokat – B1-, B6-, B3-vitamin – tartalmaz, hogy segítse a gabonákban lévő energia hatékony felhasználását. 

 

Mi a helyzet a glutént tartalmazó gabonákkal?

A gluténról mostanában sok rosszat hallani – ezért érdemes tisztázni, pontosan mi is ez. Lényegében egy fehérjéről van szó, amely csak bizonyos gabonafélékben található meg, mint a rozs, a zab, a búza vagy az árpa. A gond az, hogy bizonyos esetekben a glutén, az arra érzékeny egyéneknél érzékenységet okozhat, amely súlyos következményekkel járhat mind gyermek-, mind felnőttkorban.

Ezért fontos, hogy megtedd a megfelelő óvintézkedéseket: 4 hónapos kor előtt nem javasolt a hozzátáplálás megkezdése, igaz ez a gabonaalapú élelmiszerekre is: ne adj a babádnak glutént tartalmazó gabonát négy hónapos koráig, és ha előfordult a családban allergia vagy étel-intolerancia, akkor a biztonság kedvéért konzultálj gyermekorvosoddal vagy a védőnővel mielőtt megkezded a glutén bevezetését. Szerencsére a boltokban kaphatóak gluténmentes tejpépek is. Érdemes viszont 7 hónapos koráig (ha nincs orvosi ellenjavallat) bevezetned a glutént a pici étrendjébe.

Ha tehát mindig a babád korának és egészségi állapotának megfelelően választasz tejpépet, megelőzheted a problémákat. Kérdés esetén pedig kövesd minden esetben a gyermekorvos és a védőnő tanácsait!

 

Kalandos út az ízek világába

A gabonafélék bevezetésével tehát a babád új tapasztalatokkal lesz gazdagabb: rájön, hogy nemcsak a tej az egyetlen táplálékforrás. Számodra is érdekes és megható lesz látni, ahogy a babád rácsodálkozik az új ízekre: kóstoltass vele különböző ízű, csokoládés, vaníliás, gyümölcsös vagy zöldséges gabonapépeket. Hidd el, jelezni fogja, hogy ízlik neki vagy sem – most szólunk, hogy tüneményes arckifejezésekre számíthatsz…

Végül egy jó tanács: egyszerre csak egyféle tejpépet kóstoltass meg a babáddal – így módja lesz elraktározni a különböző ízekkel kapcsolatos benyomásait.

 

 

 

rating review icon

Legfrissebb értékelések

Értékelések átlaga

5
5
2 értékelés

Összefoglaló

  • 5 star
    2
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Új értékelést írok

5
Rita Jún. 20, 2019

Imadom

5
Anikó Jún. 19, 2019

4 hónapos kora óta rendszeresen eszik pépeket esténként! Imádtam az első alkalomnál a vége fele bekealudt és reggelig fel se kelt! Tele lett a poci! Mi a grízessel kezdtünk!