MyFeed Personalized Content
Terhesség
Cikk
Add this post to favorites

A magzat tizedik hete

A magzat már hallja édesanyja hangját.

Nov. 11, 2022

A 10 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok

 

Máris a 10. hétben jársz. Lássuk, mi minden történik ezen a héten!

 

Hogyan fejlődik a baba a terhesség 10. hetében?

 

Ekkor körülbelül 3-4 cm-es a magzat, így már akkora, akár egy szem szilva. A tizedik hétre már minden létezéshez szükséges szerve kialakul és elkezdődik azok összehangolt működése is. Kisbabád már igazán kezd hasonlítani egy kis emberi lényre. Az arc végre kifejlődött, minden a helyére került. A fejecske, amit már képes forgatni, még mindig hatalmas, sokkal nagyobb, mint testének más részei. Habár még csak koordinálatlanul, de a sok-sok izmocskával már mozgatja karjait, lábait. A hasüregben található nagyméretű máj termeli a kicsi vörösvértestjeinek nagy részét. Emellett az agy is fejlődésnek indul, percenként akár 25.000 idegsejt is létrejöhet az agyában. Elkezdenek fejlődni az ízületek is, így már hivatalosan is véget ér az embrionális korszak, innentől kezdve már magzatról beszélhetünk. Kifejlődnek a fülek is. A külső nemi jelleg is megjelenik, bár ekkor jellemzően még nem állapítható meg egyértelműen, hogy kisfiú vagy kislány érkezik a családba. 

 

Mi történik az anyuka testével a terhesség 10. hetében?

 

Az egyik pillanatban hihetetlenül boldognak érzed magad, míg a másikban sírni lenne kedved. Igen, sajnos az első trimeszterben a hangulatingadozások gyakoribbak lehetnek. Ha esetleg már egy ideje gyötrődsz a hullámzó érzelmektől vagy esetleg nyomottabbnak érzed magad, ne aggódj, ezek hamarosan maguktól elmúlnak. A második trimeszterben, ami már hamarosan elkezdődik, a hormonszintek újra egyensúlyba kerülnek. Innentől kezdve érzi magát újra kiegyensúlyozottnak a legtöbb kismama. 

 

Lassan elkezd nőni a kismama pocakja, így rövid időn belül a külső szemlélők számára sem marad titok, hogy bővül a család. Jellemzően ekkor nő meg a mellek mérete is, érzékennyé válhatnak és a bimbóudvar is elszíneződhet. 



 

Mire kell odafigyelned a magzat 10 hetes korában?

 

Ezen a héten a jól ismert fehérjére hívjuk fel a figyelmed. Gyakorlatilag egy építőelemről van szó, hiszen fehérjékből épül fel a test legtöbb része, az izmoktól a kollagénig. Vajon eleget viszel be a szervezetedbe a nap során? A várandósság alatt a napi fehérjeszükséglet megemelkedik 50 grammról 71 grammra. Íme pár példa, hogy lásd nagyjából mi is van a tányérodon: egy főtt tojás 7 gramm fehérjét, 1 adag sajt 30 grammot, egy pohár tej (240 ml) 7-8 grammot és egy szelet (85 gramm) lazac 23 gramm fehérjét tartalmaz. Tehát egy darab tojás körülbelül ugyanannyi fehérjét biztosít a számodra, mint 30 grammnyi hús, hal vagy egy pohár tej. 

A fehérjék számodra és fejlődő kisbabád számára is létfontosságúak.  Habár egyetlen növényi eredetű élelmiszer sem tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, a vegetáriánus étrend különféle növényi eredetű fehérjéket biztosíthat. Vegetáriánusként nagyon fontos, hogy étkezéseid során többféle növényi eredetű táplálékot fogyassz, mint például magvak, hüvelyesek, diófélék kombinációját, így biztosítva, hogy minden esszenciális aminosav bejuthasson szervezetedbe. Amennyiben tojást és tejterméket is fogyasztasz, úgy ezekkel az élelmiszerekkel már biztosítva van az esszenciális aminosavak bevitele. Orvosodat feltétlenül tájékoztasd arról, ha esetleg vegán vagy vegetáriánus az étrended.

 

“Vajon ehetek halat a várandósság során?”

Abszolút megengedett egy kismamának a hal fogyasztása, hiszen ez a kiegyensúlyozott táplálkozást segíti elő, illetve nagyszerű fehérje forrás is. Bizonyos halak azonban magas higanytartalmúak, amely a fejlődő magzat idegrendszerét károsíthatja. Ez az oka annak, hogy a következő halak fogyasztása nem ajánlott a kismamáknak: kardhal, nyársorrú hal, cápafélék, tőkehal, és királymakréla. Az egyéb elkerülendő halak listája régiónként eltérő lehet, és magába foglalhat pár közönséges fajtájú tonhalat, angolnát, ráját és márnát. Kérdezd orvosod a részletekről!

 

Általában a zsírosabb halak ajánlottak várandósoknak, mint például a lazac, vagy szardínia. Ezek a halak dokozahexaénsavat (DHA), az omega3 zsírsavak egy típusát tartalmazzák, amely kisbabád agy-, és szem fejlődését segítik elő. A DHA napi pótlása nehézkes lehet, így, amennyiben nem rajongsz a halakért konzultálj orvosoddal, védőnőddel más DHA források lehetőségéről. Ne aggódj, a várandósság alatti halfogyasztás nem okoz allergiára való hajlamot gyermekedben, illetve a friss kutatások kimutatták, hogy egészséges várandósok esetén tej, tojás, mogyorófélék, vagy liszt sem növeli az allergiára való hajlamot a kisbabában.

 

A tizedik héten érdemes beszerezni az első kismama ruhákat is, ugyanis innentől kezdve igen gyors növekedésnek indul majd a magzat és ezzel együtt a kismama pocakja is. Amellett, hogy a régi farmer nem lesz túl kényelmes viselet a következő hónapokban, nem is túl egészséges, hiszen nagyobb a megfázás esélye, ha nem védi megfelelő ruha a has tájékát.

 

10 hetes magzat tesztek

 

A tizedik hétben már megjelenik a külső nemi jelleg, ám biztosan csak a tizenhatodik hétben lehet megállapítani a születendő gyermek nemét. Ha eddig még nem kereste fel a kismama a fogorvost, itt az ideje megnézetni a fogakat. Mivel a magzat az anyai szervezetből vonja el a fejlődéséhez szükséges kalciumot, ezért fokozottan figyelni kell annak pótlására és a megfelelő szájhigiéniára. A hormonális változások is hatással vannak az ínyre, ráadásul a reggeli rosszullétek sem a fogak barátai. Egy puha sörtéjű fogkefe beszerzése és a rendszeres szájápolás megelőzheti a problémákat, szakemberhez azonban akkor is el kell látogatni, ha látszólag a kismama minden foga egészséges. 

 

 

 

 

Rate this article