Amit a fejésről tudni érdemes

Amit a fejésről tudni érdemes

0-4 hónap
Cikk
Jún. 12, 2023

Számos oka lehet annak, hogy nem tudod a melledből táplálni a gyermeked, de szeretnéd, ha anyatejet kapna. Cikkünkben elolvashatod, hogyan tudnád lefejni és tárolni az anyatejet!

Anyatej fejése - Kérdések és válaszok

 

Ha az apa is szeretné etetni a babád, másra bíznád rövid időre a gyermeked, netán hamarosan vissza kell menned dolgozni, de még szeretnéd anyatejjel táplálni a gyermeked, akkor a fejés ideális megoldás lehet. Emellett hasznos lehet elsajátítanod a fejési technikákat akkor is, ha úgy érzed a melled túltelítődött, és szeretnéd a teltségét csökkenteni, vagy ha a fel nem használt tejed mennyiségét szeretnéd donor anyatejként adományozni.

 

Kérdés: A fejés vajon csökkenti-e a termelt tej mennyiségét?

Válasz: Nem, sőt, ellenkezőleg. Minél többet fejsz, a tested annál több tejet termel.

 

Kérdés: Hogyan és mennyi ideig tárolható a lefejt anyatej?

Válasz: Fontos tudnod, hogy minden hőmérsékleten más-más az eltarthatósági idő. 

-    Szobahőmérsékleten (20-25°C) például legfeljebb 6-8 órán át tárolható az anyatej.
-    Hűtőtáskában 4-15°C fokon maximum 24 órán át (kerüljük a táska gyakori nyitását!) 
-    Hűtőszekrényben, 4°C fokon vagy az alatt maximum 5 napig, de érdemes az anyatejet a hűtőszekrény hátsó részén tárolni.
-    Fagyasztóban, –18°C fokos hőmérsékleten pedig körülbelül 6 hónapon át tárolhatod az anyatejet. Ebben az esetben is érdemes a tejet a fagyasztó hátsó részén tárolni, ahol a legstabilabb a hőmérséklet, illetve tudnod kell, hogy a lefagyasztott és eltárolt tej biztonságos ugyan, de egyes lipidek degradálódnak és gyengébb minőségűek lesznek. 
-    A lefejt tejet tiszta, szorosan záró, csavarós tetejű edényben érdemes tárolni (üvegből vagy kemény műanyagból készült ajánlott), és a fejés végeztével azonnal címkézd fel az üveget, amin feltünteted a fejés időpontját. 

 

Ezek a szabályok csak egészséges csecsemők táplálására vonatkoznak, koraszülött vagy beteg csecsemők számára lefejt anyatejjel kapcsolatban kérd ki orvosod vagy a védőnő tanácsát!

 

Íme, még néhány fontos szabály!

  • Ne fagyaszd le a korábban már hűtőben tárolt tejet!
  • A felengedett tejet használd fel 24 órán belül!
  • Tilos az anyatejet újra lefagyasztani!
  • Mindig a legrégebben lefejt tejet használjuk fel először!
  • Ne használj mikrohullámú sütőt az anyatej felmelegítésére! Melegítéshez az üveget meleg vízbe kell állítani, vagy meleg vízsugár alá tartani úgy, hogy a meleg víz ne érje az üveg száját. 

 

Kézzel vagy géppel?

Ha továbbra is tehát az anyatejes táplálás mellett döntesz, a fejéshez kézi és gépi mellszívót is választhatsz. Ha kitapasztalod, melyik a legjobb, sokat segíthet neked a mindennapokban. A mellszívó tulajdonképpen a baba szopását utánozza: a pumpája megszívja a mellbimbót, így néhány másodperc után beindul a tejleadó reflex, és a tej spriccelni kezd. Mind a kézi, mind az elektromos mellszívóval rengeteg időt takaríthatsz meg, és egy fejés alkalmával, alkattól függően akár 150 ml anyatejet is lefejhetsz.

 

A sikeres fejéshez kulcsfontosságú, hogy jó minőségű berendezést válassz: legyen könnyű, könnyen kezelhető és szállítható. A kézi verzió akkor hasznos, ha csak alkalmanként vagy utazáskor fejsz. A kézi pumpálás ugyanis – ha ugyanabban az ütemben történik, ahogyan a baba szopik (kb. 50 szívás/perc) – fárasztó és nem is mindig hatékony. Ezzel szemben az elektromos mellszívót csak csatlakoztatnod kell, és megvárnod, amíg végez. A két szívófejes modell akkor hasznos, ha kevés az időd, de sok a tejed. 

Mellszívó készüléket kérhetsz kölcsön, vásárolhatsz és bérelhetsz is.

Ha neked semmilyen eszközre sincs szükséged, kézzel is fejhetsz anyatejet. Ekkor nem kell mást tenned, mint megnyomnod a mellbimbót és annak környékét, így negyed óra alatt akár 100 ml-t is le tudsz fejni. Ennek a módszernek több előnye is van: nincs szükség semmilyen különleges kellékre, nem kell idegen anyaggal érintkeznie a bőrödnek, és közben a melled jó alaposan át tudod masszírozni.

 

Lépésről lépésre

Lehetőleg ne kezdd el a fejést addig, amíg a szoptatások nem állnak be, vagyis nem lesznek rendszeresek (naponta ugyanannyi etetés, megközelítőleg ugyanabban az időben), azaz a szülés után kb. 2 hónappal! Ugyanakkor hasznos lehet a mellszívó, hogy ne gyulladjanak be, majd záródjanak el a tejcsatornák.

Íme, egy kis segítség a sikeres fejéshez!

  1. Mosd meg a kezed és a tartályt, amibe a tejet lefejed!
  2. Kezdd el lassan masszírozni a mellbimbót: végezz körkörös mozdulatokat az ujjaiddal, kívülről befelé haladva! Ezután a tenyeredet használd, haladj fokozatosan a mell külső felétől befelé a mellbimbóig, majd ismételd meg a mozdulatot!
  3. Helyezd a hüvelykujjad a melled alá, két ujjadat pedig fölé, kb. 2-3 cm-re a mellbimbótól. Ha megfelelő pozícióban vannak az ujjaid, akkor azok „C” betűt formáznak. Most nyomd meg vízszintesen a bordák felé finoman az emlőmirigyeket, úgy, hogy összeérinted az ujjaidat! Ismételd meg ezt a mozdulatot, majd mozgasd kicsit az ujjaidat a mellen, amíg a tej folyik, aztán kezdd újra!
  4. Érdemes körbe forgatnod a fogáspozíciót, hogy a mell minden részéből el tudd távolítani a tejet.

 

Tudtad-e, hogyha a szokásos etetési időn kívül fejsz tejet, a kifejt mennyiség kevesebb lesz az első néhány napban, amíg a tested hozzászokik a többlettermelés igényéhez?

 

Lehet-e kombinálni a szoptatást és üveges etetést?

Igen, akkor, amikor a szoptatás már rendszeressé vált, azaz kb. az első etetés után 2 hónappal. Emellett azonban ajánlott, hogy ameddig csak lehet, várjunk az üvegből való etetéssel, mert ezt követően egyes babák visszautasítják a mellből történő szopást.

 

Ha az üvegből való etetés mellett döntesz, segítségül adunk egy kis útmutatót a megfelelő cumisüveg kiválasztásához.

Kapcsolódó cikkek

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
szuletesi_anyakonyvi_kivonat_taj_kartya

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details Az egy hónapos baba fejlődése
Cikk
1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját.

View details Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk
Cikk
Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot

Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk

Kíváncsi vagy, hogyan lehet megelőzni a refluxot csecsemőknél, vagy mi a baba normál testhőmérséklete?

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

View details Miért sír a baba ha leteszem?
Cikk
Miért sír a baba, ha leteszem?

Miért sír a baba ha leteszem?

A születésekor nagyon örültem, amikor felsírt a babám, de a kórházból hazatérve gyakran érzem magam tanácstalannak és tehetetlennek, ha „szomorú”.

View details A fehérje és a kisbaba
Cikk
A kisbaba fejlődése során a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyaszt

A fehérje és a kisbaba

A kisbaba fejlődése során a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyaszt – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén
Cikk
A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén

A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén

A császármetszés nemcsak a nő testére, hanem a baba szervezetére is hatással van, különösen a csecsemő mikrobiom alakulását tekintve. 

View details Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika
Cikk
Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika

Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika

A helyes baba büfiztetés nem bonyolult dolog, de a babának nagyon fontos. A lenyelt levegő hasfájást okozhat, de van néhány hasznos tippünk ennek elkerülésére is!

View details A négy hónapos baba fejlődése
Cikk
negy-honapos-baba-fejlodes

A négy hónapos baba fejlődése

A babák fejlődése során négy hónapos korban a gyermek számára gyakorlatilag kinyílik a világ.

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details A két hónapos baba fejlődése
Cikk
2 hónapos baba fejlődése

A két hónapos baba fejlődése

Már felismeri édesanyja arcát és a gyakran hallott dalokat, mondókákat is. Dalolj neki bátran, örülni fog, és mosolyog ha felismeri a gyakran hallott dallamokat!

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Babahordozás: kendő vagy kenguru?
Cikk
Babahordozás - Kendő vagy kenguru?

Babahordozás: kendő vagy kenguru?

Eltérnek a vélemények arról, hogy a hordozás mely formája a legjobb a baba és a mama számára. 

View details Hol aludjon a baba?
Cikk
egyutt-kulon-alvas-babaval

Hol aludjon a baba?

Mi a jó a babának: ha a szülői ágyban, vagy a szüleivel egy szobában, de külön fekhelyen, esetleg egy másik helyiségben alszik? Lássuk pro és kontra!

View details A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban
Cikk
A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban

A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban

Mindannyian tudjuk, hogy az allergia lassan népbetegségnek számít. De lehet tenni valamit azért, hogy megóvd a babádat a későbbi allergiaveszélytől?

View details Fogamzásgátlás szülés után
Cikk
fogamzasgatlas-szules-utan

Fogamzásgátlás szülés után

Hagyományos megoldások, tabletták, hüvelyben ható kapszulák, krémek, kúpok, de akár méhbe helyezett eszközök is segíthetnek a szülés utáni fogamzásgátlásban.

View details Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat
Cikk
Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat

Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat

A szülőkhöz hasonlóan a nagymama és a nagypapa is fontos értékeket és rengeteg szeretetet ad át az unokának.

View details Ikrekkel az élet sokszorosan jó!
Cikk
"ikrekkel-az-elet"

Ikrekkel az élet sokszorosan jó!

Kilenc hónap alatt kiolvastál mindent, meghallgattál rengeteg tanácsot és most elérkezett az idő, hogy az elméletet felváltsa a gyakorlat. Ebben szeretnénk egy kicsit a segítségedre lenni!

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat